آشنایی با شهرسوخته زابل

معرفی جاذبه های گردشگری سیستان و بلوچستان

یکی از آثار تاریخی زابل سیستان و بلوچستان با قدمت ۵۲۰۰ ساله شهری با وسعت ۱۵۱ هکتار می­باشد که با نام شهرسوخته شناخته می شود . جالب است بدانید که مجموعه شهرسوخته زابل نشانی از اولین و بزرگترین استقرار و شهرنشینی در شرق ایران به شمار می­رود . این شهر در ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد پایه گذاری شده و مردم در چهار دوره بین سال های ۳۲۰۰ تا ۱۸۰۰ قبل از میلاد در این شهر سکونت داشته اند .

معرفی جاذبه های گردشگری سیستان و بلوچستان

درست است که چندین آتش سوزی در این شهر رخ داده است اما دلیل نامگذاری آن به شهر سوخته تغییر مصب رودخانه هیرمند و خشکسالی­های ممتد در آن است . در مجموع مجموعه شهرسوخته زابل از پنج بخش شامل گورستان، منطقه مسكوني، بناهاي يادماني، صنعتي و بخش مركزي تشكيل شده است.

معرفی جاذبه های گردشگری سیستان و بلوچستان

یکی از بخش های بسیار مهم که باستانشناسان علاقه مند زیادی را به سوی خود کشانده است در بخش جنوب غربی تپه است که قبرستان شهر سوخته می باشد و به طور تصادفی در سال ۱۹۷۲ میلادی توسط باستان شناسان شناسایی شد . کاوش های انجام شده در قبرستان شهر سوخته نشان داد که قبور موجود در این گورستان حدود ۲۰۰۰۰ قبر می باشد . از مصنوعات یافت شده در این منطقه سفال شهر سوخته از نوع نخودی كه در تمام ادوار چهار گانه استقرار متداول بوده است و سفال خاكستری كه نوع خاكستری با نقش قرمز آن تنها در دوره اول، و خاكستری با نقش سیاه با تزیین چند رنگی در دوره های اول و دوم رایج بوده است می باشد .

معرفی جاذبه های گردشگری سیستان و بلوچستان

البته معروف ترین سفال شهر سوخته، نوع تركمنی یا نوع كویته است كه بیش از چهل درصد از سفال ها را تشكیل می دهد و شباهت بسیار نزدیكی به سفال به دست آمده از افغانستان و تركمنستان دارد. شكل های رایج ظروف سفالی را لیوان های ساده و كاسه های ساده و قمقمه تشكیل می دهد.
جالب است بدانید که دلیل وجود این همه سفال در شهر سوخته در واقع سنگ فرش کردن نقاطی از شهر بوسیله اهالی بوده است .

جدای از سفالیجات تاریخی اشیای فراوان به دست آمده از شهر سوخته را بیشتر مهره های سنگی و پیكره های كوچك گلی به شكل حیوانات گوناگون و ابزارهای ساخته شده از چوب و فلز تشكیل می دهند. اشیای زینتی از سنگ لاجورد و فیروزه و عقیق نیز، به مقدار فراوان از شهر سوخته بدست آمده است. از مهمترین كشفیات در این محل ، یك لوح گلی به خط “ایلامی مقدم” است.

مطالب مرتبط