آشنایی با جاده چالوس مازندران

جاده چالوس از زیباترین جاده های مازندران

مسیر کرج تا شهر چالوس در استان مازندران با یکی از زیباترین جاده‌های جهان طی می شود . جاده ۵۹، معروف به جاده چالوس یکی از مهمترین جاده ها برای مردم تهران و کرج می باشد که این جاده یکی از جاده­های قدیمی ایران بوده و در سال ۱۳۱۲ هجری شمسی تکمیل و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

جاده چالوس از زیباترین جاده های مازندران

جاده چالوس از میان شهر کرج در استان البرز شروع و به شهر چالوس در کرانه دریای خزر وصل می‌شود و قطر رشته‌کوه‌ های البرز را می‌ پیماید به همین دلیل جهت ساخت جاده چالوس تونل‌ ها و پل‌ های طولانی بسیاری در مسیر صعب العبوری به ویژه با امکانات محدود ساخته شده است .

جاده چالوس از زیباترین جاده های مازندران

پس از ساخت جاده چالوس و ایجاد تفریحگاه­های پیرامون آن ، این جاده به عنوان چهارمین جاده زیبای جهان شناخته شده و از شاهکارهای مهندسی زمان خود محسوب می­شده است.

علاوه بر اینکه جاده چالوس اولین جاده ای بود که عرض کوهستان البرز را در مسافت کوتاهی طی می­کرد با داشتن جنگل­ زیبای هیرکانی در کنار خود و پیچ و خم کوهستانی فوق العاده ، خود انگیزه­ای قوی برای سفر در این جاده می شد . همچنین به موازات جاده چالوس سد کرج که از دیگر جاذبه­ های این مسیر می باشد واقع شده و آبشارها و چشمه­های زیادی در این راه قرار گرفته­ اند که زیبایی جاده را چند برابر می کنند . اما با وجود مناظر زیبای اطراف این جاده نقاط حادثه‌خیز زیادی در طول مسیر جاده چالوس وجود دارد و به دلیل جنس آهکی و رسوبی کوه‌ها، هر از چندگاهی ریزش سنگ روی جاده چالوس باعث بسته شدن آن می‌شود.

جاده چالوس از زیباترین جاده های مازندران

با توجه اینکه طراحی جاده چالوس در گذشته انجام گرفته‌ است، برای سرعت های بالا مناسب نیست. در زمستان‌ها نیز خطر بهمن رانندگان را تهدید می‌کند. عرض کم جاده و عمر طولانی آن نیز از دیگر موارد خطرناک بودن جاده چالوس است .

 

جاده چالوس از زیباترین جاده های مازندران

تا اواخر دوره قاجار جاده ای بین کرج – چالوس وجود نداشته است و تنها یک مسیر خاکی و مالرو، راه دسترسی به روستاهای این منطقه را تشکیل می‌داده است اما به گونه‌ای نبود که ارتباط دهنده شمال و جنوب باشد و پس از ساخت جاده چالوس ، جاده هراز ساخته شد.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. مظفر نوری گفت:

    اطلاعات خوبی بود اما شجاعت لازمه نوشتنه شما که ندارید توصیه میکنم ننویسید