ماسال

یکی از شهرهای بسیار دیدنی استان گیلان ,ماسال می باشد.ماسال به معنای کنار کوه ذکر کرده اند.شهر زیبای ماسال در کنار رودخانه خالکایی قرار گرفته است که از شمال به رضوانشهر، از شرق به فومن و صومعه‌سرا، از غرب و جنوب به خلخال و استان اردبیل متصل می شود.

ماسال یکی از شهر های مرتفع گیلان می باشد که تقربیا ۸۴ متر بالاتر از سطح دریاست,طبعیت بسیار عالی ماسال که کوهپایه‌ای و جنگلی است بسیار دلپذیر و دارای آب و هوای مرطوب و همچنین به دلیل کوهستانی بودن دارای زمستانهای گرم و رطوبت بیش از ۷۵درصد است.

جذاب ترین جاهای ماسال منطقه ییلاقات می باشد که دارای اقیانوس ابر زیبا و رویایی محرکه ای می باشد.مردمان ماسال بیشتر قومیت تالش دارند و به زبان مردم تالش صحبت می‌کنند. دهقانان شاندرمن نیز از این قبایل هستند.

شغل مردم ماسال ,کشاورزی و دامپروری است. در این شهر محصولاتی مثل برنج کاشته می‌شود. همچنین علاوه بر پرورش دام، پرورش طیور و کرم ابریشم نیز در ماسال رایج است.یکی دیگر از دلایلی که گردشران به این شهر سفر می کنند وجود جشنواره‌های بومی و محلی که در این جشنواره‌ها صنایع دستی مردم شهر و غذاها و شیرینی های شهر و نیز موسیقی محلی ,صنایع دستی شامل:شال بافی، قلابدوزی، چادر شب بافی، حصیربافی و گلیم بافی است.

مناطق دیدنی و گردشگری ماسال زیاد می باشد,یکی از دیدنی های ماسال وجود ۱۷ غار بزرگ و کوچک می باشد که بزرگترین آنها غار آویشو است که بین مناطقی چون تائی‌بنه، انده‌چو و خماسون در بستر دره‌ای کم آب قرار دارد. این غار در بخش شاندرمن ماسال قرار گرفته و از بزرگترین غارهای گیلان است. منطقه جنگلی طاسکوه و آری‌دول، منطقه باستانی اسبه ریسه با غارهای بلند، گیله‌سرا، گردشگاه جنگلی ریزه‌مندان و ییلاق شالما است. ماسال را شهر آبشار نیز می‌گویند.وجود ابشار ها در ماسال برای جذب توریست و گردشگر بسیار مفید بوده است. ماسال آبشارهایی مثل ویوز در کنار ییلاق النزه در شاندرمن، آبشار خون با بیش از ۱۵ متر ارتفاع و آبشار رامینه که دارای ۱۰متر ارتفاع دارد که از آبشارهای مشهور این شهر هستند.

مطالب مرتبط