غار کنا تاریکه ایلام

ایلام سرزمین شگفتی هاست. جایی که جاذبه های طبیعی به شکل اسرارآمیزی گردهم آمده اند تا این سرزمین تاریخی را تبدیل به یک موزه طبیعی کنند. این بار اگر گذارتان به این موزه سرسبز افتاد، پیشنهاد می کنیم سری به غارکناتاریکه بزنید که بدون شک یکی از بکرترین و بی نظیرترین غارهای کشور است.

غارکناتاریکه در ارتفاعات «سیوان کوه» در فاصلة ۳۵ کیلومتری مسیر ایلام – دره‌شهر و در نزدیکی روستای «پاکل» قرار دارد.این غار یک حوضچه آبی ، پرده های سنگی صدها ستون و مجسمة استالاکتیتی و استا لا گمیتی دارد و تالارها ، چاه ها ، دهلیزها و دالان های متعددی از لحظة ورود به داخل غار تا عمق ۳۵۰ متری نظر هر بیننده ای را به سوی خود جلب می کند.سردی هوا داخل غار موجب شده است که درطول سال هیچ نوع جانوری درآن زندگی نکند ، ولی اکسیژن کافی و هوای مطبوع و دلپذیری درداخل غار جریان دارد. ارتفاع بعضی از تالارهای داخل غار به ۱۲ متر می رسد.

غار کناتاریکه با استالاگمیت های زیبا و بلورهای سنگی دست نخورده اش می تواند باعث شگفت زدگی شما شود. اما این تنها جاذبه غار بره زرد نیست. این غار با یک حوضچه آبی، پرده‌های سنگی، صدها ستون و مجسمه استالاکتیتی و استالاگمیتی در اعماق ۳۵۰ متری اش هر لحظه شما را شگفت زده تر می کند.

دهانه ورودی غار آنقدر تنگ است که فقط یک نفر آن هم به صورت سینه‌خیز می‌تواند از آن عبور کند. از این به بعد هر چه پیش تر بروید، می توانید تالارها، چاه‌ها، دهلیزها و دالان‌های زیادی را بینید که گشت و گذار در آن ها لذت یک سفر ماجراجویانه را برایتان به ارمغان می آورد. در غارکنا تاریکه هرچه پیش تر روید، با افزایش ارتفاع رو به رو می شوید. تا جایی که ارتفاع بعضی از تالارهای داخل غار به ۱۲ متر می‌رسد اما این به معنی آن نیست که در طول غار مجبور به حرکت نشسته و سینه خیز نیستید.

هوای داخلی غار آنقدر سرد است که این غار هیچ وقت به عنوان پناهگاه جانوری یا انسانی مورد استفاده قرار نگرفته است. حتی برخی از غارنوردانی که به بره زرد سفر کرده اند از وجود اسکلت و بقایای بزهای کوهی خبر داده اند که به دلایلی مثل سرما، سقوط از ناهمواری های غار یا ریزش سقف یا حتی راه گم کردن آنها در گذشته ای نسبتا دور تلف شد ه اند و این تنها رد موجود از جانوران در این غار است. با این حساب می توان غار کنا تاریکه را غار متروکه ای دانست که در طول دوران تنها جاذبه گردشگری داشته است.

مطالب مرتبط