جاذبه توریستی خوزستان تالاب شادگان

معرفی جاذبه های گردشگری خوزستان تالاب شادگان 

در انتهاي جنوب غربي ايران در جنوب استان خوزستان یکی از جاذبه های گردشگری خوزستان که از مهم ترين زيستگاههاي تالابي بشمار می رود واقع شده است . تالاب شادگان خوزستان از شمال به اهواز از غرب به رودخانه كارون و جاده آبادان – اهواز، از جنوب به رودخانه بهمنشير و خليج فارس و از شرق به خورموسي و خورغزلان در خليج فارس محدود مي شود.

موقعیت دقیق جغرافیایی تالاب شادگان خوزستان ۳۲۸۹۲۶ در طول جغرافيايي ۴۸ درجه و ۱۷ دقيقه تا ۴۸ درجه و ۵۰ دقيقه و عرض جغرافيايي ۳۰ درجه و ۱۷ دقيقه تا ۳۰ درجه و ۵۸ دقيقه می باشد .

معرفی جاذبه های گردشگری خوزستان تالاب شادگان 

از جوامع گياهي تالاب شادگان  می توان به جگن، بردي(لوئي)، ني (قصب)، علف شور، آلاله آبي و نيلوفر آبي، درختچه اي از نوع گز اشاره کرد و درخت نخل را در حاشيه تالاب می یابیم كه اهميت اقتصادي تعيين كننده اي دارد.

 

معرفی جاذبه های گردشگری خوزستان تالاب شادگان 

حيات وحش تالاب شادگان خوزستان عمدتاً پرندگان و سپس ماهيان و ساير آبزيان را شامل ميشود. پرندگان مهاجر تالاب شامل انواع اردك ها، مرغابيها، غازها، قره غازها، پليكان ها و فلامينگو است. همچنین از ميوه خور، ليكوتالابي، چنگر، انواع كاكائي، خروس كولي، فلامينگو، تنجه و خوتكا و … می توان نام برد.

 

معرفی جاذبه های گردشگری خوزستان تالاب شادگان 

آبزيان تالاب شادگان در حدود ۳۶ گونه ماهي هستند که در اين تالاب شناسايي شده و مهمترين آنها عبارتند از: ماهي‌ بني‌، ماهي‌ حمري‌، ماهي‌ گتان، ماهي‌ برزم‌، ماهي‌ شيربت‌، ماهي‌ شلج، ماهي‌ هامور، ماهي‌ كپور معمولي‌ و كپور رنگي‌ و كپور سرگنده‌ و كپور آينه‌اي‌، ماهي‌ بياح‌ ،ماهي‌ شانك‌،ماهي‌ پيكو،كفشك‌ ماهي‌ و ماهي‌ صبور؛ علاوه‌ بر ماهيان‌ قابل‌ مصرف‌ فوِق الذكر انواع‌ ماهيان‌ و آبزيان‌ غير قابل‌ مصرف‌ مانند گربه‌ ماهي، بوشلمبو، مارماهي‌ و كوسه‌ ماهي‌ در نقاط‌ مختلف‌ آبي منطقه‌ وجود دارد.

مطالب مرتبط