دشت سوسن خوزستان

یکی از جاذبه های زیبا و طبیعی  استان خوزستان که در ۳۵ کیلومتری شمال غربی ایذه قرار دارد ، دشت سوسن خوزستان است.  دشت سوسن خوزستان یکی از گذرگاه های رودخانه ی کارون است و بوسیله ی این رود به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می شود. عبور رود کارون از میان دشت سوسن باعث حاصلخیزی اراضی این منطقه شده است.  از اوایل بهمن ماه تا خرداد طبیعت دشت سوسن بسیار زیباست و افراد زیادی به این منطقه مراجعه می نمایند.

دشت سوسن خوزستان در کنار طبیعت زیبایش دارای آثار تاریخی ارزشمندی همچون تپه‌های باستانی، پل و بَرد گوری‌ها می‌باشد. عامل بوجود آمدن آثار و اماکن متعدد در این ناحیه بوده است .  راه دز-پارت  راهی بوده است که اصفهان و فلات مرکزی ایران را به شوش و بین النهرین متصل می کند در هر ۵ فرسنگ آن قلعه هایی برای رفاه کاروانیان در طول مسیر ساخته شده و هنوز آثار آن ها موجود است. این راه دو شاخه می شود که یک راه آن به ایذه منتهی می گردد و دیگری در امتداد رود کارون ادامه می یابد.

برای رفتن به این منطقه ی زیبا می بایست پس از عبور از جاده حروجی ایذه  به سمت شمال بروید و از پیان و تاکوتر بگذرید و به یک دو راهی می رسید که سمت راست آن دشت گل سوسن است و سمت چپ آن منطقه گلزار و بارگاه امامزاده سلطان ابراهیم در جوار دریاچه سد شهید عباسپور است. با عبور از روستای کشگلی پس از طی ۵ کیلومتر به یک دو راهی می رسید که شما را به طرفین دشت سوسن راهنمایی می کند. در دشت سوسن برای اقامت و کمپینگ مکان های مناسبی در نظر گرفته شده است که برای مردم محلی و زمین های کشاورزی نیز مزاحمتی ایجاد نمی کند. در دشت سوسن خوزستان هیچ فروشگاه یا مغازه ای وجود ندارد . از نظر آب آشامیدنی نیز مشکلی وجود ندارد چون آب چشمه از طریق لوله کشی به روستا آمده است.

شغل مردم این روستا علاوه بر دامپروری کشاورزی نیز می باشد به طوری که به کشت برنج و دیگر محصولات کشاورزی اشتغال دارند.  سوسن یکی از بخش های شهرستان ایذه است که از دو دهستان سوسن شرقی با مرکزیت جنگه و سوسن غربی با مرکزیت ترشک تشکیل شده است. بخش سوسن در  شرق استان خوزستان و در مجاورت استان چهارمحال و بختیاری قرار گرفته است.

 

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. محمد گفت:

    عالییییییییی