روستای کرینگان ورزقان

کرینگان از روستاهای دیزمار شرقی ، از توابع شهرستان اهر می باشد که در شمال تبریز قرار دارد و در ۶۰ کیلومتری شهرستان ورزقان واقع شده است؛ دهستان دیزمار شرقی که در شمال ورزقان است اکنون از شمال به رود ارس از جنوب به دهستان اوزمدیل از مشرق به دهستان مینجوان و حسنو (حسن آباد) از مغرب به دهستان دزمار غربی محدود است . هوای آن در کرانه های رودخانه ارس گرم و در بخش جنوبی معتدل و آب دیه های آن همگی از چشمه ها و رود ارس و رود مردانقم است .

از شمال با روستاهای اولی،احمد آباد و مردانقم  واز جنوب شرقی با روستاهای ونستان و ملک طالش و ازجنوب غربی با روستای آستمال همسایه است،آب و هوای آن کوهستانی و معتدل می باشد که در تابستان گرم و معتدل و در زمستان سرد و یخبندان می شود ردیف خانه ها در شیب تند تپه به موازات هم بطوری که پشت بام یکی حیاط و معبر دیگریست ساخته شده است طول سرتاسری خانه ها متصل به هم و در فواصل منظم بدین صورت هر خانه ای پشت بام خانه ای دیگریست و منظره بسیار بدیعی را بوجود آورده است. در حال حاضرروستای کرینگان دارای ۲۱ خانوار با تعداد ۱۰۵ نفر جمعیت در یک نقطه دور افتاده از مرکز استان در دل جنگل‌های بکر و و دست نخورده ارسباران قرار گرفته است.

این دهستان از پنجاه و شش آبادی بزرگ و کوچک پدید آمده که بیش از ( ۱۸۵۰۰ ) تن جمعیت دارد و مرکز آن آبادی اشتبین است ، آبادیهای دیگر آن در درجه یکم عبارت است از : مردانقم – شرف آباد – جوشین – علیار – اویلق – مزرعه شادی . و در درجه دوم : چای کندی – ملک – ونیستان – کرینگان – کلاله – هراس – کرانّلو – کاوانی – داران – قولان و … .

کرينگان در دوازده کيلومتری جنوب شرقی روستای اشتبين – يکی از روستاهای جلفا که تا هفتاد – هشتاد سال پيش تاتی، زبان مردم اين روستا بود و بيست و هشت کيلومتری شهر ورزقان قرار دارد. کشتزارها و باغهای آن از دو چشمه سیراب می شود ، محصول آن غله و هیزم و زغال و چوب درختان جنگلی و اندکی نیز سر درختی است .

مردم آن همگی به تاتی گفتگو می کنند و ترکی نیز می دانند . امرار و معاش و کار عمده آنان ، کشاورزی ، گله داری ، تهیه زغال از درختان جنگلی است.

مطالب مرتبط