ایرانگردی با روستای کندوله

جاذبه های گردشگری ایران روستای کندوله

این روستا از توابع بخش دینور شهرستان صحنه کرمانشاه در فاصله ۷۵ کیلومتری کرمانشاه و ۵۲ کیلومتری صحنه قرار دارد. کوه کوله بزرگ، کوه خره سیاه و کوه پیر آفتاب این روستا را احاطه کرده اند. مسیر این روستا مناسب است در حالی که این روستا کوهستانی است و ۱۹۷۰ متر از سطح دریا فاصله دارد و دارای آب و هوایی دلپذیر و کوهستانی در تابستان و سرد در زمستان است.

بنای این روستا به دوران آل بویه برمی گردد. این محل به عنوان قلعه رکن‌الدوله بوده است که بعدها به صورت “کندوله” تلفظ شده است. امامزادگان پیرافته، قلعه مردان و باقی مانده دیگر آثار بیانگر قدمت و اعتبار روستا است. کردزبانان این روستا همگی شیعه جعفری می باشند.

باغداری و دامداری به همراه قالی بافی زندگی این مردم را تامین می کند. از محصولات کشاورزی این روستا می توان به انگور، زردآلو، سیب، گلابی و هلو و همچنین گندم اشاره کرد. دامداری و تهیه محصولات لبنی دیگر نیازهای مردم این روستا را برآرده می سازد.

خانه های خشت و گلی که دیوار های آن به علت سرما ضخیم و در آنها پنجره هایی کوچک به طوری زیبا قرار نهاده شده است. سقف خانه ها نیز با تیر و کاهگل پوشانده شده است.

معابر عریض و گاها جوی آب و درخت منظره زیبایی را در سطح شهر به وجود آورده است. باغات تاک پلکانی و انگورهایی که از درختان آویزان گشته منظره دلپذیری را درست کرده است. محاصره روستا با کوه هایی که در تابستان گیاهان کمیاب و گل های رنگارنگ و در زمستان برف سفید آنها را پوشانده است به زیبایی بهشت می ماند.

از جمله آثار تاریخی این روستا می توان به قلعه مروان و از آیین های سنتی آنان به تعزیه خوانی برگزاری مراسم عزاداری می توان اشاره نمود. صنایع دستی این روستا را انواع قالی های بومی و غیر بومی که بیشتر جنبه صادرات دارند تشکیل می دهند.

لباس های محلی زنان این منطقه را سربند، پیراهن بلند، کلنجه، قبا و جافی تشکیل می دهدو برای مردان نیز عرق‌چین، سربند، کرواسی فقیانه، کوله بال، قبا، شال، سلته، جافی، جوراب و گیوه موجود است. غذا های محلی این روستا عبارت است از دوغینه، آش شلغم، آش ترش و نوعی دلمه محلی. دوغینه که با بلغور گندم و دوغ ترش پخته می‌شود؛ آش شلغم که با شلغم، آب انار و بلغور گندم تهیه می‌شود؛ آش ترش که با حبوبات و سبزی‌های معطر و دوغ پخته می‌شود.

مطالب مرتبط