میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان جاذبه گردشگری اصفهان

به دستور شاه عباس صفوی در سال­های ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۶ هجری یکی از بزرگترین و زیباترین میادین جهان در اصفهان ساخته شد . میدان نقش جهان اصفهان مستطیل شکل و دارای ابعاد۵۰۷ متر در ۱۵۸متر می­باشد . میدان نقش جهان را می توان آمیزه­ای از هنر، صنعت، مذهب و اقتصاد دانست چرا که این میدان باشکوه بوسیله دو مسجد جامع (مسجد شاه) و شیخ لطف الله در کنار کاخ عالی قاپو و از سویی دیگر حدود دویست حجره دو طبقه در پیرامون میدان و سردر بازار بزرگ قیصریه احاطه شده است .

میدان نقش جهان جاذبه گردشگری اصفهان

قبل از ساخت میدان نقش جهان در مکان فعلی میدان سابقاً باغی به همین نام بوده است و پس از ساخت میدان کف آن را با سنگریزه پوشاندند و کاربرد ابتدایی این میدان باشکوه در جشن­ها و مناسب­ها بود که رژه سربازان، جشن و چراغانی، جشن­های مختلف اعیاد و بازی­هایی چون چوگان و قپق اندازی در اینجا انجام می­شده است و هنوز هم دروازه­های سنگی این میدان چوگان در قسمت شمالی و جنوبی آن باقی است. البته اکنون میدان نقش جهان اصفهان یکی از بزرگترین مراکز ساخت و عرضه صنایع دستی در ایران است که تنوّع محصولات و حجم گسترده عرضه و تقاضا در آن بی نظیر می باشد .

میدان نقش جهان جاذبه گردشگری اصفهان

جالب است بدانید یکی از دلایلی که سپاهیان ایران در جنگ­ها موفق بوده­اند این بوده است که اسبان آنان در میدان­های چوگان تربیت می­شده­اند و این بازی مشق رزمی هم برای اسب و هم برای سوارکار آن بوده است و میدان نقش جهان اصفهان اولین میدانی است که برای بازی چوگان مورد استفاده قرار می­گرفته است.

میدان نقش جهان اصفهان با داشتن چهار عنصر تاریخی پیرامونی مسجد جامع (مسجد شاه) ، شیخ لطف الله ، کاخ عالی قاپو و بازار بزرگ قیصریه یکی از قطب­های مهم گردشگری ایران می باشد و این میدان، دومین اثر ثبت شده جهانی در ایران است که در اردیبهشت ۱۳۵۸ه.ش. به‌ عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

مطالب مرتبط