نوروز کجا بریم؟ ( با هدف گیری شهرهای شمالی ایران )

هیاهویی که در اسفند ماه در خیابان و کوچه و بازار مشهود است حتی در روزهای اولیه ی فروردین و عید نوروز مشاهده نشده است. ترافیک، خرید، عمونوروزها و حتی عروسک های خیابانی که اسپند دود کنان در اطراف پیاده رو ها مردم را تشویق به خرید می کنند. اما یکی از مهم ترین دغدغه ها این است که نوروز برای مسافرت به کجا برویم و تعطیلات خود را کجا سپری کنیم.

 البته این دغدغه کاملا طبیعی است چرا که نوروز در بهار واقع شده و همه دوست دارند به هر طریقی که شده، از ان لذت ببرند.

اگر برای نوروز امسال هنوز برنامه ای نچیده اید و می خواهید به شهرهای شمالی ایران سفر کنید یا ساکن یکی از شهرهای شمالی هستید یا حتی ساکن شهرهای جنوبی هستید اما می خواهید در اوقات فراغت ۱۳ روزه ی خود به شمال ایران سفر کنید می توانید به راحتی با استفاده از این راهنمای گردشگری نوروز، با ما همراهی کنید و سفری خوش برای خود و عزیزانتان تدارک ببینید.

نوروز در کنار دریاچه ارومیه

ارومیه، را بیشتر با دریاچه ی مشهورش می شناسند. گردشگرها می دانند که این شهر علاوه بر دریاچه ی زیبایش، دارای جذابیت های تاریخی گسترده ای است که موجب شده نام ان در یونسکو ثبت جهانی شود. از جمله مکان های گردشگری در ارومیه می توان به دریاچه ارومیه، آبشار شملکان ارومیه، غار کهریز، جزیره اشک، پیست اسکی خوشاکوه، غار تمتمان، کوه دالامپر، پارک تخم‌مرغی ارومیه، سد شهر چای، آبشار سوله دوکل، چشمه آبگرم هفت آباد و ییلاق سیلوانا اشاره داشت.

افرادی که تاریخ دوست هستند و به هوای جاذبه های تاریخی این شهر به آن جا سفر می کنند می توانند از مکان هایی نظیر قلعه هلاکوخان، قلعه اسماعیل آقا، کلیسای سورپ پطروس، کلیسای مارگیوگیز، کلیسای ننه مریم، مسجد منار، بنای سه گنبد، مدرسه هدایت و قلعه بردوک دیدن کنند. اگر به ارومیه بروید قطعا برای اینکه سفرتان دلچسب تر شود سری به بازارهای سنتی و مدرن آن بزنید و حتی اگر خرید نمی کنید به شور و شوق مردم دقت کنید. از جمله بازارهای این شهر بازارهای خیام، تاناکورای ارومیه و خلیج ارومیه و همچنین بازارچه مرزی سرو هستند که واقعا پر رفت و آمد هستند.

زنجان گردی کنید

 زنجان یکی از شهرهایی است که در زمینه ی گردشگری ایران زمین بسیار قوی است اما نسبت به آن کم لطفی های زیادی می شود. آب و هوای معتدل این استان در تابستان و حتی کمی سرد آن در زمستان و اوایل بهار موجب می شود که این شهر از نظر گردشگری مورد پسند بسیاری از ایرانی ها باشد.

 برای اینکه زنجانی ها را بهتر بشناسید می توانید از ذائقه ی آن ها شروع کنید. به داخل رستوران ها و حتی خانه های روستایی بروید و از آن ها بخواهید که برایتان رشته بلاماش، قیقناق، كوفده یا كوفته، آغوز یا بلاما، اییردک، سوزمه، کاله جوش، انواع دلمه‌ها، اریشته آشو (آش رشته)،  بوغدا آشو (آش گندم)، تورش آشو، (آش ترش)، سوت آشو (شیر برنج)، قوروت آشو (آش كشک) و یارما آشو (آش بلغور) تهیه کنند. از سفرتان اینگونه لذت ببرید. برای گردش اگر فقط و تنها فقط به . مجموعه توریستی گاوازنک بروید می توانید تمام روزتان را به خوشی سپری کنید.  اما اگر علاقمند به مکان های تاریخی زنجان نیز هستید می توانید سری به کاروانسرای سنگی زنجان بزنید. این مکان شهرت بسیاری دارد. علاوه بر این بازار تاریخی زنجان به عنوان بزرگترین بازار سرپوشیده ی ایران، مکانی است که در ان می توانید انواع صنایع دستی زنجانی ها را مشاهده کنید. اصلا این بازار حال و هوای خاصی دارد. در میان این بازار بزرگ سرای ملک وجود دارد که آثاری تاریخی است که باید از آن دیدن کنید. اگر این دو سه جاذبه ی تاریخی شما را قانع نکرد می توانید سری هم به . موزه رختشوی خانه، موزه مردان نمکی،‌ پل میر بهاالدین، عمارت ذوالفقاری و کاروانسرای دخان بزنید. این مکان ها مهم ترین بخش های گردشگری تاریخی و کهن زنجان به شمار می آیند.

آثار تاریخی قزوین را از دست ندهید

قزوین نسبت به خیلی از استان های کشور، کوچک است اما فراموش نکنید که قدمت تاریخی ان و حضور این شهر در تاریخ باستان ایران، موجب شده که از آن به عنوان اولین شهر تاریخی ایران یاد کنند. در قزوین می توانید جاذبه های گردشگری زیادی ببینید که البته بیشتر آن ها تاریخی و باستانی هستند.

به قزوین شهر خوش نویسی ایران نیز گفته می شود. آب انبار ها و باغ های وسیعی که در سطح این شهر وجود دارند موجب شده که به آن شهر پاک لقب داده شود. اگر به رستوران سنتی در این شهر بروید حتما در میان سفارشات خود از قیمه نثار نیز بهره مند شوید. این غذای معروف قزوینی هاست که به کام اغلب مردم ایران خوش می آید. برای خرید سوغاتی قزوین بهتر است یکی از موارد منبت کاری، نقاشی پشت شیشه و خوش‌نویسی و خطاطی را انتخاب کنید. اما اگر می خواهید برای عزیزانتان خوراکی به سوغاتی ببرید، می توانید اما نان گردویی و باقلوای سه رنگ قزوینی خریداری کنید.

در قزوین می توانید به خیابان قدیمی سپه بروید و در ان از جاذبه های گردشگری متفاوتی نظیر پارک ملی باراجین دیدن کنید. گفتنی است این پارک بزرگترین پارک جنگی کشور است.

 از جمله مکان های تاریخی دیگری که در قزوین می تواند مفرح اوقات شما باشد می توان به قلعه الموت، سرای سعد السلطنه آب انبار سردار بزرگ و کلیسای کانتور سری بزنید. هر کدام از این بناهای تاریخی، برای خود دورانی دارند و لقبی دارند که بهتر است از راهنمای تورهای فعال در آن مکان ها بخواهید بیشتر در موردشان برایتان توضیح دهند. بعد از دیدن این مکان ها اگر باز هم وقت دارید می توانید سری به تپه زاغه، دریاچه بی نظیر اوان، حمام و موزه قجر، موزه چهلستون، حسینیه امینی‌ها ، درخت خونبار زرآباد و برج‌های دوقلوی خرقان بزنید و حسابی از قزوین گردی لذت ببرید.

در تهران هم گشتی بزنید

 تهران را می توان پایتخت اقوام ایرانی دانست. در این استان انواع و اقسام قوم ها زندگی می کنند اما برای یک گردشگر بیشتر جاذبه های تفریحی و تاریخی تهران اهمیت دارد. بناهای قدیمی، مساجد بزرگ و زیبا، پارک های با صفا و بناهای مدرن و فروشگاه ها و مراکز خرید مدرن به طور کامل مهم ترین جاذبه ها و پتانسیل های گردشگری تهران را تشکیل می دهد. اگر می خواهید خاطرات قدیم خود را باز سازی کنید سری به بازار تهران بزنید.

در اینجا می توانید از خیابان های سنگ فرش شده عبور کنید، در مساجد قدیمی گشتی بزنید و نماز بخوانید و حتی سوار بر کالسکه ها شوید و در کنار بازارهای سرپوشیده پیاده شوید و از بازسازی تهران قدیم لذت ببرید. همچنین بعد از گشت و گذار در این بازار سری به جاذبه های دیگر این شهر نظیر مثل کاخ موزه نیاوران، برج آزادی، موزه حیات وحش و طبیعت دارآباد، کاخ موزه‌های سعدآباد، موزه تماشاگه زمان، دارالفنون، باغ موزه قصر، موزه آبگینه و سفالینه‌های ایران، موزه ملی ایران، سر در باغ ملی، موزه فرش ایران و کاخ موزه گلستان بزنید و از آن لذت ببرید.

سمنان و جاذبه های گردشگری بی نظیرش

 سمنان در میان گردشگران هنوز ناشناخته است به همین دلیل هنوز فرصت معرفی آن پیش نیامده و هتل داران کمی در آن جا اقدام به برپایی هتل کرده اند بنابراین در سفر به این شهر، باید با تجهیزات کامل وارد شوید.

کویر سمنان برای شما ارمغان آورنده ی شب های پر ستاره ی زیبایی است که کویر را برایتان دل انگیز می کند. طبیعت این استان واقعا مثال زدنی است. کافیست تنوع آب و هوایی را در دو شهر شهمیرزاد و مهدیشهر، درک کنید که در فاصله ای کمتر از ۲۰ کیلومتر از هم قرار دارند اما واقعا متفاوتند.

در بیشتر غذاهای سنتی مردم سمنان برنج به چشم می خورد. به هرحال سعی کنید ترشی متکای این شهر را به قدر کم هم که شده پیدا کنید و بچشید.

باغ های کویری، قلعه های دیدنی سارو، دروازه ارگ سمنان و تزیینات و معماری خاص ش، مسجد امام سمنان، موزه گرمابه، قلعه لاسگرد و گردنه ی رویایی آهوان همه از جاذبه های گردشگری زیبا در این استان به شمار می روند

 توصیه ما به شما این است که مدت زمانی بیش از دو سه روز را برای سمنان گردی خود انتخاب کنید و به دیدار مکان های دیدنی و گردشگری دیگری نظیر به پارک ملی کویر، پارک علم و فناوری، تپه باستانی سنگ چخماق، گنبد زنگوله، مجموعه کاروانسراهای تاریخی میاندشت، کاروانسرای قصر بهرام، کاروانسرای عباس آباد، جنگل ابر، باغ چشمه علی، جاذبه‌های گردشگری دامغان و  مجموعه تاریخی بسطام شاهرود بروید و حسابی از دیدنی ها سیراب شوید.

مشهد، هم زیارت هم سیاحت

مشهد نیازی به توصیف ندارد. وجود مقام پر برکت امام رئوف امام رضا علیه السلام موجب رونق این شهر شده به طوری که دیگر جاذبه های گردشگری این شهر در سایه ی شهرت این امام همام شهرت یافته است. توریست هایی که به این شهر می ایند عموما داخلی و حتی خارجی و از کشورهای مختلف مسلمان و غیر مسلمان هستند. در اینجا شما هرگز نگرانی برای محل اقامت نخواهید داشت.

بعد از زیارت حرم امام رضا علیه السلام به شما توصیه می کنیم به دیدار مکان هایی نظیر مجموعه سنگ بست، بنای هارونیه، مدرسه دودر خانه تاریخی حاج ملک، آرامگاه نادرشاه، حمام مهدی قلی بیک و موزه مردم شناسی، مقبره پیر پالاندوز، مسجد گوهرشاد، زادگاه فردوسی، بوستان هفت حوض، پارک وکیل آباد، مدرسه پری زاد، مسجد ۷۲ تن  و تفریحگاه کوه سنگی و ییلاق اخلمد بروید و از این جاذبه ها لذت ببرید.

 شما در هر بخشی از مشهد که ساکن باشید به مراکز فروشگاهی زیادی دسترسی دارید که از جمله آن ها می توان به مجموعه الماس شرق، شرق زیست و غیره اشاره کرد.

مطالب مرتبط