معرفی عمارت بادگیر در کاخ گلستان

Introducing the wind mansion in Golestan Palace (1)

معرفی بناهای کاخ گلستان عمارت بادگیر

سومین بنای کاخ گلستان از حیث قدمت پس از ایوان تخت مرمر و عمارت الماس بنای عمارت بادگیر در کاخ گلستان می باشد که این عمارت در دوره فتحعلی شاه قاجار و به تاریخ ۴-۱۲۲۲ ه.ق / ۸-۱۱۸۶ ه.ش و به دست معماران ایرانی حاج میرزا جعفر خان تبریزی و عبدالله خان معمار باشی ساخته شده است.

البته در دوره ناصرالدین شاه بنای عمارت بادگیر در کاخ گلستان به دست معمار حاج علی خان حاجب الدوله مورد بازسازی قرار گرفت و شکل امروزی آن حاصل تغییرات و بازسازی هایی می باشد که در طول زمان در این عمارت رخ داده است . چگونگی بعضی از این تغییرات را می توان با مقایسه تابلوهای آبرنگ بسیار زیبائی که محمود خان ملک الشعراء در سالهای ۱۲۷۸ و ۱۲۸۱ ه.ق از این عمارت نقاشی کرده بود و عکسهائی که بعد ها از آن گرفته شده است جستجو نمود .

معرفی بناهای کاخ گلستان عمارت بادگیر

عمارت بادگیر درواقع تالار شاه نشین بزرگی است که از دو گوشواره ، دو هشتی و یک حوضخانه که در حال حاضر به موزه عکسخانه مبدل شده و چهار بادگیر تشکیل شده است .

ارسی ها ، ستونها ، دیواره ها و سقف تماما پوشیده شده با نقاشی و زرنگاری و آینه کاری و گچ بری و منبت کاری و مرمر عمارت بادگیر در کاخ گلستان ، این عمارت را به یکی از تالارهای پر کار و زیبا و جالب عمارت سلطنتی قدیم تبدیل کرده است .

Introducing the wind mansion in Golestan Palace (3)

معرفی بناهای کاخ گلستان عمارت بادگیر

مهمترین واقعه تاریخی رخ داده در عمارت بادگیر در کاخ گلستان مربوط به تاجگذاری مظفرالدین شاه در سال ۱۳۱۳ ه.ق / ۱۲۷۴ ه.ش می باشد .

در پائیز ۱۳۸۳ ه.ش بنای عمارت بادگیر بعد از مرمت و بازسازی جهت بازدید عموم گشایش یافت .

امتیاز شما
[Total: 16 Average: 3]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.