معرفی بهترین مکان ها برای دهه محرم

اگر شما در دهه محرم در مسافرت هستید و قصد شرکت در مراسم سینه امام حسین (ع) دارید ما برای شما هیئت های سینه زنی شهر ها معرفی خواهیم کرد تا حتی در مسافرت و در شهر های دیگر هم بتوانید از فضلیت ماه محرم بهره مند بشوید.

استان خراسان

اگر مسافرت شما در دهه محرم به استان خراسان رضوی می باشد ,شما می توانید به راحتی در دسته های سینه زنی و زنجیر زنی شرکت کنید,در روزهای تاسوعا و عاشورا خیابان های منتهی به حرم یعنی خبابان تهران، چهارراه شهدا و خیابان طبرسی که منتهی به حرم امام رضا (ع) می باشد بروید و در این مراسمات که مملو از جمعیت است شرکت کنید.اگر که کمی دقت و توجه داشته باشید شما در مشهد هم می توانید دسته های سینه زنی شهر خود را در کنار حرم ببنید.در ایام محرم از تمام شهر ها خصوصا تبریز، شیراز، اصفهان و حتی بندرعباس دسته های سینه زنی دارند.

یکی از بهترین مراسم ها در دهه محرم در مشهد,شب شام غریبان می باشد.در این شب همه خادمان حرم دور تا دور یکی از بزرگترین صحن ها شمع به دست می ایستند و یکی در وسط نوحه می خواند.همچنین مردم هم در این مراسم در حرم شمع روشن می کنند و در انتها یک سینی بزرگ هم وسط صحن می گذارند که با شن پر شده و شمع های روشن را در آن بگذارند.

نذری های خاص در دهه محرم در مشهد , نان قاق و چای شیرین (برای صبحانه)، شله مشهدی و شربت می توان اشاره کرد.

استان لرستان

یکی دیگر از استان های معروف برای سینه زنی در ایام محرم,استان لرستان می باشد.در این استان رسم گل مالی در دهه محرم دارند.روز عاشورا در خرم آباد مراسمی با نام محلی «ده خره اوفتایه» که به مفهوم به گل افتادن است، اجرا می شود. در این مراسم، از پیر تا جوان، زن و مرد همه و همه با گلی ترکیب شده از خاکی نرم و گلاب ناب خود را یک رنگ می کنند. بدین ترتیب عده ای در حوضچه های گل می ایستند و به بقیه در گل مالی کردن تنشان کمک می کنند. بعد از این کار جلوی آتش می ایستند خشک شوند و یادشان آیدکه از خاک ساخته شده و به خاک بازمی گردند. آنها سپس در دسته های منظم به عزاداری می پردازند.

یکی دیگر از رسم ها و سنت های مردم بروجرد در شب شام غریبان این می باشد که با تهیه ۴۰ شمع، با پای برهنه و پوشیدن چند لایه جوراب و بدون اینکه با کسی صحبت کنند از این خانه به آن خانه رفته و شمع های خود را در ۴۰ سقاخانه می گذارند. همچنین زن ها عموما کل صورت خود را می پوشانند.این مراسم به آئین ۴۰ منبر مشهور می باشد.

استان همدان

همچنین اگر در ایام محرم در استان همدان بودید و قصد شرکت در مراسم سینه زنی داشتید می توانید به امامزاده ای به نام امامزاده عبدالله بروید.تمام دسته های عزاداری از خیابان های مختلف به این بقعه می رسند و در آنجا عزاداری می کنند.همچنین یکی دیگر از رسم های مردم استان همدان در روز سوم شهادت امام حسین و یارانش هم دسته های عزاداری با پوشیدن لباس های تعزیه و سوار بر اسب در خیابان ها رژه می روند.

نذری مردم استان همدان هم آبگوشتی است که عاری از هرگونه حبوبات است. غذاهای نذری در همدان مانندفرهنگ تغذیه آنها با ترشی یا با مربا سرو می شود.یکی از روستاهای همدان هم رسم خاصی دارند که غذای نذری مردمان این روستا در روز عاشورا فقط حلیم است و غیر از حلیم هیچ نذری دیگری توزیع نمی شود ,این روستا مریانج نام دارد.

استان گیلان

در استان گیلان هم رسم ۴۰ منبر وجود دارد که کمی تفاوت دارد.به این صورت که کسبه های لاهیجانی شمع هایی تهیه می کنند و آنها را روی رشته های پنبه ای تقریبا ضخیم شمع می سازند و سپس آنها را در بسته ای ۴۰ تایی و در کنار بسته های ۴۰ دانه ای خرما روی طبق می گذارند و به کسانی که می خواهند در مراسم ۴۰ منبر شرکت کنند، می فروشند.

مطالب مرتبط