مجموعه ي تاريخي خانه تقوی های گرگان

Historical collection virtue of Gorgan Home (1)

جاذبه های گردشگری تاریخی گرگان

خانه تقوی های گرگان از جمله بناهای تاریخی گرگان با مساحتي بيش از ۲۰۰۰ متر مربع و منسوب به حاج ميرزا محمدتقي تقوي (تقي اف) از بناهاي بجای مانده دوره قاجار می باشد .

Historical collection virtue of Gorgan Home (2)

جاذبه های گردشگری تاریخی گرگان

مجموعه ي تاريخي خانه تقوی های گرگان بنایی شامل بیش از ده حياط اصلي و فرعي بوده که سازمان ميراث فرهنگي تاکنون ۱۰ حياط اصلي مجموعه ي تاريخي خانه تقوی های گرگان را خریداری و بازسازی نموده است .

Historical collection virtue of Gorgan Home (3)

جاذبه های گردشگری تاریخی گرگان

از حياط های مجموعه ي تاريخي خانه تقوی های گرگان می توان حياط هاي بيروني اول و دوم ، حياط هاي اندروني اول و دوم، حياط مطبخ، حياط سرطويله، هشتي ها و پشت حياط ها و… را نام برد .

Historical collection virtue of Gorgan Home (4)

جاذبه های گردشگری تاریخی گرگان

ساختمان مجموعه ي تاريخي خانه تقوی های گرگان اغلب يک متر بالا تر از سطح زمين و با زیر بنای خالی ساخته شده چرا که از نفوذ رطوبت به داخل بنا جلوگيري شود و اکثر ساختمان های این مجموعه دو طبقه بوده که کف طبقه ي دوم با چوب، لمبه کوبي شده تا بار کمتري بر سقف طبقه ي تحتاني وارد گردد و کچ ، خاک ، آهک ، آجر ، خشت خام و چوب (اغلب چوب درخت سرخدار و چوب هاي به کار رفته در درها اغلب چوب درخت ازدار (آزاد)) از مصالح بکار رفته در مجموعه ي تاريخي خانه تقوی های گرگان می باشند .

Historical collection virtue of Gorgan Home (5)

جاذبه های گردشگری تاریخی گرگان

ايوان ها يي که “مهتابي” خوانده می شوند در داخل حياط های مجموعه ي تاريخي خانه تقوی های گرگان ساخته شده که به دلیل عدم تابش مستقيم نور خورشيد بر آن ها به عنوان محل نگهداري برخي آذوقه ها کاربرد داشتند .

Historical collection virtue of Gorgan Home (6)

جاذبه های گردشگری تاریخی گرگان

کنسولي در جلوي نماي ورودي ساختمان در طبقه ي بالا طراحی شده که نمای فوق العاده ای به این مجموعه تاریخی می بخشد وجالب است بدانید اصطلاحاً به اين گونه بناها کلاه فرنگي گفته مي شود .

Historical collection virtue of Gorgan Home (7)

جاذبه های گردشگری تاریخی گرگان

چوب هاي زير “شير سر” ها با نقوش اسليمي ، اشعارفارسي به خط نستعليق و آيات قرآن به خط نسخ زینت بخش برخي قسمت هاي بنای مجموعه ي تاريخي خانه تقوی های گرگان شده اند .

Historical collection virtue of Gorgan Home (8)

جاذبه های گردشگری تاریخی گرگان

حوضی هایی نیز در داخل هر حياط مجموعه ي تاريخي خانه تقوی های گرگان تعبیه شده اند که در گذشته برای تامین آب بنا مورد استفاده قرار می گرفتند .

Historical collection virtue of Gorgan Home (9)

جاذبه های گردشگری تاریخی گرگان

مجموعه ي تاريخي خانه تقوی های گرگان در گذشته به عنوان محل تجمع تجار و سياستمداران بزرگ منطقه بوده و حتي در چند دوره هم به عنوان دفتر انتخابات نمايندگان تجار مورد استفاده قرارگرفت .

امتیاز شما
[Total: 25 Average: 3]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.