عمارت تاریخی ملک بوشهر

 

معرفی عمارت ملک از جاذبه های گردشگری تاریخی بوشهر

در فاصله ۸ کیلومتری بوشهر یکی از هنرهای معماری ساحل جنوب ایران به چشم می خورد . عمارت تاریخی ملک یکی از جاذبه های گردشگری بوشهر محسوب می شود و توسط یکی از ثروتمندان شهر بوشهر به نام ملک­التجار که از بازرگانان ایرانی بود و در کلکته بدنیا آمد ساخته شده است . وی در یکی از سفرهایش به فرانسه و دیدن کاخی در آنجا قصد کرد تا خانه­ای بزرگ و منطبق با شرایط محیطی این شهر برای خود بسازد.

عمارت تاریخی ملک بنایی مربوط به دوران قاجار است و با مساحتی در حدود ۴۷۰۰ متر مربع در زمینی به مساحت ۲۴۵۰۰ متر مربع ساخته شده است.

معرفی عمارت ملک از جاذبه های گردشگری تاریخی بوشهر

در حالیکه بنای عمارت ملک بوشهر یکی از آثار تاریخی این شهر محسوب می شود اما متاسفانه عده­ای بی خانمان و مهاجر در آن سکنی گزیده اند و با توجه به اینکه تعداد آنها حدود ۶۰ خانوار است، سازمان میراث فرهنگی توانایی خارج کردن این عده را نداشته و بنا رو به ویرانی می­رود.

البته عمارت ملک بوشهر در سال ۱۳۸۱ ه.ش. در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و سازمان­های مسئول همانند سازمان میراث فرهنگی که این بنا را در تملک خود دارد سعی در جلوگیری از تخریب آن را دارند تا تنها شماره­ای از این بنای تاریخی در فهرست آثار ملی ایران باقی نماند .

مطالب مرتبط