مکانهای دیدنی و تاریخی یزد

در این پست قصد داریم یکی از مکان های دیدنی یزد برای شما معرفی کنیم,این مکان از ارزشمندترین آثار معماری سنتی یزد به شمار می رود که به خانه کلاهدوزها معروف می باشد.

خانه کلاهدوزها در سمت شمالی میدان امیرچخماق یزد قرار دارد که ویژگی خاصی این بنا دارد و برای گردشگرانی که به یزد سفر می کنند بسیار زیبا می باشد.این بنا متر مربع می باشد و در سال ۱۲۶۶ به دستور حاج علی اکبر کلاهدوز که تاجر معروفی بوده ساخته شده که در زیر این خانه قناتی به قدمت دو هزار ساله جریان دارد.

یکی از نکته ها و زیبایی های خاص این خانه در یزد ,گچ بری های فوق العاده این خانه است که به نقش های گیاهی مشهور بوده و شامل نقش گل ها، گیاهان و حیوانات می باشد.این موزه در یزد محل مناسبی برای شناخت آثار و ابنیه های تاریخی مربوط به آب است و لوازم مختلف حفر قنوات، ابزار و ادوات اندازه گیری حجم آب، وسایل تامین روشنایی در قنات، اسناد و مدارک خرید و فروش آب و وقف نامه های قدیمی، کتابچه میراب ها و اسناد توزیع آب، ظروف نگهداری و حمل آب و لوازم ارزشمند دیگری در آن دیده می شود.

به دلیل وجود ابزارهای قدیمی و تاریخی در این خانه که موزه آب می نامند,باعث شده گردشگران و توریست ها که به یزد سفر می کنند از این موزه در یزد دیدن کنن و جز لیست مکان های تاریخی و دیدنی تورهای ایران گردی در یزد قرار بگیرید.

مطالب مرتبط