قصر حرمسرا، گرمسار-استان سمنان

استان سمنان و شهر گرمسار یکی از تاریخی ترین و زیبا ترین شهرهای کشورمان است.  در این شهر بناها و قصر های زیبایی وجود دارد که مربوط به دوره شاه عباس صفوی است.

در این شهر قصری وجود دارد که به قصر شاه عباسی يا قصر بهرام معروف می باشد. این قصر متعلق به دوره صفویه است و از زیبا ترین قصر های این دوران محسوب می شود.

در یک کیلومتری جنوب شرقی این قصر، بنای صفوی دیگری واقع شده است که حرمسرا نام دارد. به نظر می رسد این قصر در مواقع سفر شاهان صفوی به عنوان حرمسرا و گاهی نیز به عنوان محل سکونت شکارچیان سلطنتی مورد استفاده قرار می گرفته است.

آب آشامیدنی مورد نیاز این بنا توسط چشمه های موجود در دامنه سیاه کوه و به وسیله یک کانال، بعد از عبور از مسیر دره به استخری در بیرون حیاط جنوبی این قصر وارد می شده است بعد از پر شدن این استخر آب جریان یافته و به درون حوض کوچکتری در داخل خود حرمسرا سرازیر می شده است.

در بخش جنوب غربی حرمسرا، تالار بزرگی وجود دارد که در قسمت شمالی آن دو ایوان قرار گرفته است. در قسمت شمالی این ایوان ها ۲ اتاق وجود دارد که از ابتدای ساخت بنا موجود نبوده و بعد از مدتی به ساختمان اصلی افزوده شده است. با توجه به خرابی و انهدام کامل تالار های بخش شمالی این بنا و تخریب نسبی بقیه ساختمان به نظر می رسد که زلزله ای شدید سبب تخریب این بنا شده است و اینها در واقع بقایای به جا مانده از بنای حرمسرای صفوی می باشد.

مطالب مرتبط