مجموعه تاریخی قلعه خدا رحم خان شهرکرد

معرفی مجموعه تاریخی قلعه خدا رحم خان از جاذبه های گردشگری چهار محال و بختیاری

یکی از جاذبه های گردشگری چهار محال و بختیاری در فاصله ۶ کیلومتری شهرکرد در روستای چالشتر قرار گرفته است که با نام قلعه خدا رحم خان شناخته می شود که در سال ۱۳۲۳ هجری قمري ساخته شده و در آن ترکیبی از معماری دوره قاجار و اروپایی را می بینیم .

قلعه تاریخی خدا رحم خان شهرکرد در دوره صفویه مرکز حکمرانی چهارمحالی‌ها بوده که در حال حاضر موزه  مردم شناسی، موزه آثار سنگی و موزه کار و زندگی در این مجموعه تاریخی قرار دارند.

همانطور که گفته شد مجموعه تاریخی قلعه خدا رحم خان معماری دوره قاجار و اروپایی دارد و شامل بخش هایی از جمله سردر سنگی، خان‌نشین، اندرونی، حمام، انبارها و اصطبل‌ها می شود .

تزئیناتی مانند ستون‌ها و ازاره‌هاي سنگي حجاري شده، آجرچيني تزئيني، گچ­بري و هنرهاي چوبي در مجموعه تاریخی قلعه خدا رحم خان به کار رفته اند که چشم گیر است و اندرونی آن، قلعه ستوده نام دارد و در دوطبقه ساخته شده که طبقه اول قلعه ستوده دارای پنج اتاق می باشد و با دالانی به قلعه خدارحم خان مرتبط می‌شود. اتاق پنج دری و اتاق‌های جانبی آن به نقاشی‌ها، کتیبه آیات قرانی و گچ­بری مزیین شده­اند. دو حوض سنگی بیضوی شکل در حیاط دو قلعه وجود دارد.

یکی از بخش های دیدنی و زیبای مجموعه تاریخی قلعه خدا رحم خان شهرکرد حمام قلعه تاریخی چالشتر است که مزیّن به کاشی ‌آبی فیروزه‌ای و سفید سربی بوده است.

مطالب مرتبط