سقالکسار گیلان و امکانات گردشگری آن

روستایی که جاذبه های گردشگری زیادی دارد و در جنول شهر رشت در استان گیلان بنا شده، سقالکسر نام دارد که این روستای زیبا از توابع دهستان لاکان به حساب می آید. اکثر افراد این روستا که طبق سرشماری سال ۱۳۹۰، ۳۰۷ خانوار و تقریبا ۹۰۰ نفر جمعیت دارد، به پرورش ماهی گوشت قرمز و سفید و زراعت برنج مشغول هستند. در اینجا میخواهیم اندکی از جاذبه های گردشگری سقالکسار را معرفی کنیم.

در این روستا دریاچه ی سد خاکی زیبایی وجود دارد که در اطراف مزار آقا سید شریف واقع شده است. این  دریاچه با چشم اندازی زیبا و طننین انداز، هرساله تعداد زیادی گردشگر را به این روستا میکشاند.

شما میتوانید از دو طریق به این روستا سفر کنید: اولی، ۱۰ کیلو متری جاده جیرده، بعد از بقعه آقا سید شریف. دومی، از طریق جاده ی قزوین به رشت. زمین های سرسبز و زیبا در کنار مردم خون گرم که شما را به خانه هایشان دعوت میکنند، سفر شما را دوچندان زیبا میکند و بی شک نمیخواهید از این روستا به خانه ی خویش برگردید.

آب پشت این سد زیبا را، آب باران و چشمه های اطراف تشکیل میدهد. طول این دریاچه ۶۰۰ متر و عرض آن ۵۰۰ متر میباشد که با دارا بودن بیش از ۱۵ کیلومتر مساحت یکی از دزیاچه های این سرزمین میباشد. نام این دریاچه به این خاطر سقالکسر گذاشته شده است چون، در گذشته پرندگان زیادی همچون لک لک و سار از آب چشمه های اطراف این دریاچه سیراب میشدند.

سکوت زیبایی که اطراف این دریاچه را در برگرفته، مدیون وجود درختان سر به فلک کشیده است. این سکوت، آرامشی عجیب و زیبا به مردم این منطقه و گردشگران میدهد. اگر عاشق سرگرمی و ورزش کردن میباشید، میتوانید از قایق های روی دریاچه استفاده کنید.

از دیگر جاذبه های گردشگری میتوان به شالیزعای زیبا در اطراف دریاچه اشاره کرد که با عطر خوشبوی برنج گیلانی که در فضا موجود است، جلوه ی زیبایی را به این منطقه داده است. دیدن مردمی که در شالیزار کار میکنند مخصوصا در زمان برداشت، زیبایی دو چندان به این منطقه داده است.اکثر افرادی که در به این منطقه سفر کرده اند، این منظره را برای اطرافیان بازگو کرده اند.

تلاش های زیاد شورای روستا برای فرهنگ سازی صحیح برای پاک نگه داشتن منطقه، زیبایی این سرزمین را دو چندان کرده است و اولین نکته ایست که توجه شما را جلب میکند. شورای شهر این منطقه برای فرهنگ سازی صحیح برای پاک نگه داشتن منطقه، دست به کار عجیبی زده است: در هنگام ورود به این منطقه شما میبایست مبلغی را به عنوان ورودی بدهید که کارکنان به شما کیسه ی زباله میدهند، در صورت پر کردن آن کیسه در هنگام برگشت، کارکنان دو سوم مبلغ پرداختی توسط شما را  بازمیگرداند.

 

مطالب مرتبط