مکان های گردشگری گراش در فارس

شهرستان گراش  در جنوب استان فارس و در ۲۶۰ کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارد. جمعیت مرکز شهرستان گراش بالغ بر ۳۹۰۰۰ نفر است. گراش از نظر تاریخی یکی از شهرهای مهم در جنوب استان فارس می‌باشدکه دارای اب وهوای گرم و خشک بیابانی است و جز مناطق گرمسیری به شمار می رود .

 

 

این شهر به دلیل تاریخی بودن هرساله بخصوص در فصل زمستان و ماه های اول فصل بهار مهمانان و گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند که مردم خونگرم ومهمان نواز شهرستان گراش همواره پذیرای انان می باشند.ازمناطق گردشگری و تاریخی ان می توان به سد تنگ آب (تگ آو)- آب انبار برکه کَل- مسجد آخوند- حسینیه اعظم- قلعه گراش (همایون دژ)- هفت برکه- کُنار زیارت اشاره کرد.

سد تنگ آب (تگ آو):این سد تاریخی در تنگه‌ای به همین نام در جهت جنوب غربی گراش واقع  و در کوه سیاه قرار گرفته است .این بنا مربوط دوره ساسانی می باشد که در دوران صفویه بازسازی شده است.کشاورزان این منطقه مزارع خود را با اب این سد ابیاری می کنند.

. آب انبار برکه کَل: این بنای تاریخی در شهر گراش یکی از عجیب‌ترین، باشکوه‌ترین و بزرگترین آب انبارهای ساخته شده در ایران است. . قدمت این آب انبار به دورهٔ قاجار و حدود ۲۰۰ سال پیش می‌رسد.

مسجد اخوند:یکی از قدیمی ترین اماکن مذهبی  شهر گراش مسجد اخوند می باشد که در محله ناساگ واقع شده است این مسجد در سال ۱۴۰۵ه.ق ساخته شده  ودر سال ۱۳۱۲ خورشیدی بازسازی شده است.

حسینیه اعظم:یکی از مهم ترین حسینیه های گراش حسینیه اعظم می باشد که در سال معاصر ساخته شده است این مسجد دیدگاه معماری اسلامی باشکوهی را داراست و از عظمت وزیبایی خاصی برخوردار است وهرساله معماران وگردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند.

قلعه گراش (همایون دژ):این قلعه تاریخی بر روی تل بزرگی قرار دارد که در ارتفاع ۱۰۷۰ متری از سطح دریا به نام «کلات» قرار دارد وشهر گراش در اطراف وگرد ان توسعه یافته است البته هم اکنون تنها ویرانه هایی از این اثر تارخی برجای مانده است. این بنا مربوط به عصر شاه زند و پیش از آن است.

 

هفت برکه:این منطقه دارای هفت اب انبار می باشد که در اندازه های مختلف ودر طی زمانهای متفاوت در فاصله کمی نسبت به هم ساخته شده اند.این اب انبارها در محله ناساگ و در مسیر رودخانه فصلی «بزئود» قرار گرفته اند.

کُنار زیارت:یک منطقه زیارتگاهی می باشد که در ۱۳ کیلومتری غرب شهر گراش واقع شده است. دراین منطقه درخت کنارکهنسالی وجود دارد که قطر ان سه متر می باشد وبا بقعه ای با کاشی لاجوردی که در کنار ان ساخته شده است مورد احترام تقدیس مردم قرار گرفته است.

از سوغاتی های این شهر می توان به سفال گری، زری دوزی، نی‌پیچی، انواع شیرینی محلی و فرآورده‌های تولید شده از خرما از صنایع‌دستی اشاره کرد.

 

 

مطالب مرتبط