غذاهای معروف سنتی اصفهان

شما علاقه مندان به سفر همیشه به دنبال تجربه های جدید و هیجانات خاصی هستید,اگر به اصفهان سفر کردید حتما از غذاهای سنتی و معروف این شهر به راحتی نگذرید ,ما در این پست قصد داریم غذاهای معروف سنتی اصفهان به شما معرفی کنیم,تا علاوه بر خوشمزه بودن آن بتوانید طرز تهیه آن را هم یاد بگیرید.

۱-بریان ( بریونی )

معروف ترین غذای اصفهان بریان می باشد.بریان در زبان و گویش خودمانی ما بریانی می باشد ,اما شما باید بریان اصفهان را مزه کنید تا طعم اصلی این غذا را بچشید.بریان از مخلوط گوشت گردن گوسفند، جگر سفيد گوسفند، ادويه اصفهاني، پياز، نمك و فلفل وزرد چوبه تهیه می شود.بریان یکی از مهم ترین جاذبه های اجتماعی اصفهان به شمار می رود که این غذا به این روش تهیه می شود که گوشت رابا ٢عدد پياز وادويه مي گذاريم بپزد سپس جگر سفید سرخ می کنیم بعد از آن گوشت پخته شده رابا٢ عدد پياز باقي مانده چرخ مي كنيم ونمك وفلفل وزرد چوبه اضافه میکنیم .سپس بعد از آن تفت می دهیم و در مرحله بعد گوشت گوسفند و دنبه را نیز بعد از پخت چرخ کنید و با کمی زعفران، نعنا خشک، برای خوش بو بودن آن بار دیگر چرخ می کنیم.

سپس مایه بدست آمده را تبدیل به همبرگر می کنیم و بعد آن را سرخ می کنیم.

۲-کاله جوش ( کله جوش )

یکی از غذاهایی که در اکثر شهرهای ایران پخته می شود ,کله جوش می باشد.این غذا که به ايلات قشقايي و منطقه اصفهان برمی گردد,خیلی سریع آماده می شود.برای تهیه کله جوش نیاز به کشک، نعنا خشک، پیاز، گردو، روغن، نمک و فلفل دارید تا با پخت سریع ی غذای ساده را میل کنید.

۳-حلیم بادمجان

حلیم بادمجان هم یکی از غذاهای سنتی معروف اصفهان می باشد.حلیم بادمجان تهیه شده از برنج، گوشت، بادمجان، پیاز و نعنا داغ، کشک، نمك و فلفل.در حلیم بادمجان اصفهانی باید برنج را تا حدی بپزید که وا برود ,بعد از آن گوشت (بهترین گوشت برای حلیم بادمجان ,گوشت گردن می باشد)بادمجان ها را هم جدا سرخ کنید و بکوبید. بعد گوشت را اضافه کنید و مجدد بکوبید تا مخلوطی همگون به دست بیاید. در آخر کشک را اضافه کنید و بعد از نیم ساعت حرارت دیدن آن را با نعنا و پیاز داغ تزئین کنید.

۴-پلو ماش و قمری

یکی از پلوهای معروف و خوشمزه اصفهان ,پلو ماش و قمری می باشد.قمری نوعی کلم می باشد که هنگامی که در برنج و ماش قرار بگیرید ,مزه و طعم غذا را بسیار خوشمزه می کند.

مطالب مرتبط

2 دیدگاه‌

 1. Iman گفت:

  به جرئت میشه گفت اصفهان یا نصف جهان خودمون، بهترین مکان برای گردش و تفریح است.
  این شهر علاوه بر مکان های تاریخی بسیاری که داره،غذا های بسیار خوشمزه ی سنتی هم واسه گردشگر
  هم داره.

 2. شیما گفت:

  زاااااارت = ولی خو متن جالبی داشتین خخخخخخخخخخ

  نگران نباشید
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  قرصام دیر خردم