شهر تاريخي اسفراین خراسان

آشنایی با جاذبه های گردشگری تاریخی در خراسان

یکی از جاذبه های تاریخی خراسان شمالی که در فاصله ۳ کیلومتری جنوب غرب شهر اسفراین قرار دارد شهر تاريخي اسفراین می باشد که با نام شهر تاریخی بلقیس نیز شناخته می شود .

شهر تاريخي اسفراین خراسان وسعتی در حدود ۱۸۰ هکتار دارد و شامل بقایای ارگ و خندق پیرامون آن، برج و بارو، مقبره شیخ آذری، ویرانه‌های معروف به منار تپه (مسجد جامع)، کوره سفالگری، آب انبار، بازار، کاروانسرا، بنای معروف به یخدان­ها و یک گورستان وسیع در نزدیک دروازه شرقی بنا است.

آشنایی با جاذبه های گردشگری تاریخی در خراسان

البته مهمترین بخش شهر تاریخی بلقیس ارگ آن است که به نارین قلعه شهرت یافته است . نارین قلعه پس از ارگ بم دومین بنای گلی ایران می باشد که بر اساس اصول معماری ساسانی و با استفاده از خشت و گل ساخته شده است. این ارگ تاریخی دارای ۲۹ برج با ارتفاع حدود ۱۱ متر است.

آشنایی با جاذبه های گردشگری تاریخی در خراسان

در مورد تاریخچه ی بنای شهر تاريخي اسفراین ( بلقیس ) به روایتی گفته شده احتمالا اسفندیار پسر گشتاسب بنیان گذار این شهر بوده است . نام این شهر تاریخی در قدیم به عنوان اسفراین (اسپراین و سفراین) بوده که بعدها بعد از ویران شدن آن، به نام بلقیس رایج شده است.

آشنایی با جاذبه های گردشگری تاریخی در خراسان

شهر تاریخی اسفراین در سال ۳۱ هجری قمری توسط مسلمانان فتح شد و زندگی روزمره مردم تا دوران صفوی در آن ادامه داشته ولی در سال ۱۱۳۱هجری قمری در دوران طهماسب دوم و ابتدای حکومت نادر توسط افاغنه ویران و خالی از سکنه می­شود. البته اوج شکوفایی این شهر به اواخر دوران ساسانی و اوایل اسلام بازمی­گردد.

اکنون بخش اعظمی از دیوار ارگ تاریخی بلقیس مرمت شده و سایت موزه‌ها در این محوطه تاریخی ایجاد شده است.

مطالب مرتبط