شهرستان اقليد

اقلید یکی از شهرستان های استان فارس می باشد.شهرستان اقلید ازشمـــال باشهرستان آبــــاده ,ازشرق به شهرهای مرودشت وخرمبید,ازجنوب به شهرستان سپیدان ومرودشت و ازغرب به شهرستان سمیرم دراستان اصفهان همسایه می باشد.

اگر بخواهیم از نام این شهرستان بگویم ,باید گفت اقلید از نظر تاریخ نویسان ,واژه عربی بوده که بعضی از مورخان آن را کلید هم نامیده اند.اگر بخواهیم بیشتر توضیح بدهیم باید گفت اقلید ششمین شهر مرتفع ایران می باشد.در زمان های گذشته اقلید استان فارس از نظر نظامی بسیار حساس بوده است.زیرا این شهر مرتفع موقعیت و تسلط خاص دفاعی داشته و دارای پایگاه نظامی بوده که آن را کلید فارس نامیده اند.

 آثار باستاني شهرستان اقليد

حوض دختر گبر، منبر و كتيبه مسجد جامع، قلعه آسپاس، چشمه دزدان، تپه مهرعلي فارسي، تپه فيلي، كتيبه و غار تنگ براق، تپه باستاني باقر آباد، قصر بهرام، قصر گل اندام، تل شاه نشين، تل خنجشت، تپه كوشك زر، تپه نقاره‌خانه، باتلاق بهرام گور، كاروانسراي شاه عباس، شهر نكيسا.

اماكن تفريحي و مذهبي شهرستان اقلید

شهرستان خوش آب و هوای اقلید مردمانی خونگرم و مهمان نوازی دارد .شهرستان اقلید دارای مکان های تفریحی و مذهبی زیادی می باشد از جمله:

پارك انقلاب يا چشمه صفاد الاسود

یکی از پارک های بسیار زیبا که بعد از انقلاب توسط شهرداری اقلید احداث شده است,پارک انقلاب می باشد.این پارک در کنار چشمه پرآب صغاد الاسود (چغر سیاه) در جنوب اقلید واقع شده است که دارای درختان بید طلائی و مجنون، و آبشارهای کوچک مصنوعی متعددی می باشد.

چشمه محمد رسول الله

یکی از محل های بسیار زیبا و دیدنی اقلید ,چشمه محمد رسول الله می باشد.این چشمه که آبی زلال و گوارایی که از درون کوه بیرون می آید,محلی تفریحی و زیبایی برای گردشگران شده است.

قدمگاه سده

یکی دیگر از چشمه های پر اب و دیدنی اقلید که در فاصله ۸۰ کیلیومتری این شهرستان قرار دارد ,قدمگاه سده می باشد.این قدمگاه در میان درختان انبوده و سرسبز واقع شده است.

مطالب مرتبط