غار درفک، یکی از جاذبه های گردشگری گیلان

تابستان است و حال هوای مسافرت برای اکثر خانواده ها بوجود می اید.سایت گردشگرها هم در این پست قصد دارد برای شما یکی از جاذبه های گیلان برای شما علاقه مندان به سفر معرفی کند. طبیعت این گیلان بکر و بسیار متنوع است. در گیلان سواحل زیبایی وجود دارد که می توانید در آن ها استراحت کنید و آفتاب بگیرید. جنگل های انبوهی وجود دارد که می توانید در آن ها بساط کنید و خاطراتی خوش برای خود رقم بزنید. در اینجا کوهستان های مرتفع، دشت های خرم، رودخانه های خروشان، آبشارهای بلند و غارهای عجیب و غریب باعث جذب گردشگر و توریست به سوی خود کرده است.

غار درفک کجاست؟

یکی از جاذبه های خاص گیلان,غار درفک می باشد.این غار در شهرستان رودبار استان گیلان قرار گرفته است که از شهر رشت حدود ۵۰ کیلومتر فاصله دارد.نام این غار بر گرفته از قله ای بسیار معروف در ۲۷ کیلومتری شمال شرقی شهرستان رودبار گیلان است که هر ساله تعدا زیادی از کوهنوردان حرفه ای برای فتح آن به این استان سفر می کنند. همچنین در دامنه این کوه بلند ,غار یخی وجود دارد که دامداران این ناحیه از آن برای تامین یخ و آب مورد نیازشان استفاده می کنند.

موقیعت مکانی غار درفک از سمت جنوب به ارتفاعات شهرستان رودبار و از سمت شمال به جنگل های رودخانه سفید رود و رودخانه فیرارود محدود است.نکته قابل توجه و مهم این است که منطقه درفک از طرف سازمان حفاظت محیط زیست کشور به منطقه شکار ممنوع درفک تبدیل شد. این منطقه وسعتی حدود ۹۹ هکتار دارد و از مناطقی با پوشش جنگلی، کوهستانی و مرتعی تشکیل شده است. تنوع زیستی این منطقه، آن را به یکی از مناطق مهم استان گیلان از منظر محیط زیستی تبدیل کرده است.مهم ترین حیواناتی که در این منطقه زندگی می کنند:سمور، گربه جنگلی، گراز، شغال، خرس قهوه ای، پلنگ، مارال، شوکا و رودک است.همچنین پوشش گیاهی معروف این منطقه هم درختان افرا، صنوبر، تمشک، بلوط، شمشاد، گردو، شیردار، پلت، لرگ و ممرز می باشند.

یکی از خوبی های غار درفک این است که در تمام ایام سال، حتی در گرم ترین روزهای فصل تابستان برف و یخ را درون خود نگه می دارد. به همین دلیل است که چوپانان این منطقه از این غار برای تامین آب مورد نیازشان استفاده می کنند. غار درفک دهانه نسبتا پهناوری دارد، اما ارتفاع این دهانه بسیار کم است و برای ورود به آن نیاز به تجهیزات غار نوردی و یخ نوردی خواهید داشت. این غار شگفت انگیز طولی حدود ۱۰۰ متر و عرضی حدود ۴۰ دارد. این غار در فهرست آثار طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است.بهترین زمان برای سفر به غار درفک اواسط فصل بهار تا اواخر تابستان می باشد .

مطالب مرتبط