پارک ملی کویر گرمسار

معرفی جاذبه ی کویری پارک ملی کویر گرمسار

یکی از قدیمی ­ترین مناطق حفاظت شده ایران در فاصله حدودی ۴۰ کیلومتری جنوب غرب گرمسار قرار دارد و پارک ملی کویر گرمسار می باشد که به سبب جاذبه­ های طبیعی و تاریخی خود از اهمیت زیادی برخوردار است.

در کنار جاذبه­ های طبیعی پارک ملی کویر که جاذبه­ های کویری و چشم اندازهای زیبای آن هر گردشگری را به خود خیره می کند این پارک ملی یکی از نقاط مناسب رصد ستارگان به جهت نزدیکی آن به شهر تهران است.

معرفی جاذبه ی کویری پارک ملی کویر گرمسار

علاوه بر چشم انداز فوق العاه آثار تاریخی مهمی از جمله جاده سنگفرش، کاروانسرای قصر بهرام و کاروانسرای عین الرشید در منطقه پارک ملی کویر وجود دارند.

جاده سنگفرش: جاده سنگ فرش یکی از جاذبه­ های مهم پارک ملی کویر می باشد که این جاده با طول ۳۵ کیلومتر و عرض ۵ کیلومتر در زمان صفویه بنا شده و مسیر این جاده در زمستان­ها بصورت باتلاقی می باشد و این جاده طوری ساخته شده که کاروان­ها می­توانستند از آن عبور کنند. جاده سنگفرش با استفاده از ذغال و قطر زیادی از سنگ ساخته شده است. در طول این مسیر دو پل ، پل سفید و پل سیاه بر روی رودخانه­ های فصلی زده شده که پل سفید هنوز هم قابل استفاده است.

کاروانسرای قصر بهرام: کاروانسرای قصر بهرام در دوران صفویه ساخته شده است که به کاروانسرای عباس آباد نیز شهرت دارد. در چهار گوشه ی این بنا چهار برج و در حد فاصل آنها دو نیم برج قرار گرفته ­اند. این کاروانسرا بصورت چهار ایوانی با حیاطی هشت ضلعی بنا شده است. ۲۴ اتاق در اطراف حیاط و اصطبل­ ها در پشت آنها قرار دارند. ورودی­های آن در دو ضلع شمالی و جنوبی آن قرار دارند.

کاروانسرای عین الرشید: در فاصله ۳ کیلومتری کاروانسرای قصر بهرام کاروانسرای عین الرشید قرار دارد. در چهار گوشه آن چهار برج مدور و در اضلاع شمالی، جنوبی و غربی دارای یک نیم برج است. بنا دارای پلانی مربعی و چهار ایوانی با حیاط مرکزی می باشد. دورتادور حیاط ۲۲ حجره وجود دارد و در سردر ورودی آن تزئیناتی شامل تلفیق آجر و کاشی وجود دارد.

آدرس :

از گونه­ های جانوری شاخص در پارک ملی کویر گرمسار می توان به یوزپلنگ، آهو، جبیر، کل و بز، قوچ و میش، پلنگ، هوبره و زاغ بور اشاره کرد .البته لازم به ذکر است مسیر ورودی به پارک از گرمسار نیاز به اتومبیل­های دو دیفرانسیل دارد و مجوز محیط زیست نیز الزامی است.

مطالب مرتبط