جاذبه های گردشگری داراب

شهر داراب یکی از شهرهای استان فارس است که به دلیل دارا بودن پوشش گیاهی خاص خود، شهرت دارد. البته می توان گفت این شهر یکی از شهر های گردشگری و تاریخی در ایران است. برای آشنایی بیشتر شما با جاذبه های گردشگری داراب فارس، این مقاله می تواند راهگشای شما باشد به امید اینکه یک ایرانگردی خوب تجربه کنید.

کاروان سرای داراب

همانطور که گفته شد داراب یک شهر قدمت دار و تاریخی است که لازمه هر شهر تاریخی در ایران باستان یک کاروان سرا بوده است. کاروان سرا ها در واقع اولین بناهای اسلامی بودند که با هدف سرویس دهی به گروه های مسافر در بین شهر ها و راه ها ایجاد می شدند. شکل و شمایل کاروان سرا ها خاص است و عموما به صورت یک طبقه و دو طبقه ساخته می شوند. کاروان سرای داراب نیز از قدیمی ترین کاروان سراهای ایران است که مردم از آن به عنوان یک جاذبه تاریخی فارس یاد می کنند.

آبشارهای تنگه رغز

اگر به دیدار آبشار در بستر طبیعت علاقه دارید تنگه رغز بهترین پیشنهادی است که می توانیم برای شما داشته باشید. تنگه رغز در فاصله ۳۰ کیلومتری از خود شهر داراب قرار دارد و مسیر آن در جنوب فارس می باشد. دیوارهای بلندی که در این تنگه وجود دارد آن را منحصر به فرد کرده و بیشتر جلوه تنگه را ایجاد کرده است. این جا بهشت آبشار هاست. اگر یکی یکی آبشار ها را بشمارید روی عدد ۶۴ متوقف خواهید شد و این یعنی این منطقه ۶۴ آبشار دارد که برای دیدار از ۱۲ تای آن ها باید با طناب عبور و مرور کنید. ارتفاع بلند ترین آبشار ها از ۶ متر تا ۶۵ متر هم می رسد اما برخی هم به گونه ای است که می توانید به راحتی در آن راه بروید و از لمس آب لذت ببرید. عمق ابشار ها از ۶ تا ۲۰ متر متغییر است پس نباید بی گدار به آبشار بزنید!

نقش برجسته شاپور

اگر از سمت جنوب داراب، ۴ کیلومتر حرکت داشته باشید کوهی به نام پهنا خواهید دید که نقش و نگارهایی از دوره ساسانیان به خود دارد. این نقش ها در واقع برای پیروزی شاپور اول بر امپراطور روم کشیده شده است.

 اگر به نگاره ها دقت کنید متوجه می شود که سوار بر اسبی در طرخ ها وجود دارد که گویا شاپور است. او در مقابل سه امپراطور روم قرار گرفته که این نشان از قدرت نمایی او دارد.

 این طرح که حدود ۹٫۱۰ متر طول و ۵٫۴ عرض دارد، نقشی از شاپور است که در سن ۶۳ سالگی این پیروزی را به نام خود ثبت کرده است.

 برای دیدار از این بنای تاریخی می توانید به مسیر آدرس  ۴کیلومتری جنوب داراب، دامنه کوه پهنا بروید .

چشمه گلابی

اگر به جاده قدیم داراب به شیراز در حرکت باشید در ۱۷ کیلومتری ان جایی که فسارود به آن گفته می شود یک چشمه جذاب و دل نشین وجود دارد که آن را چشمه گلابی نام گذاشته اند. سرچشمه چشمه گلابی از ساختار آهکی شمالی دشت داراب می باشد.

 بعد از دیدار از این چشمه اگر ۴ کیلومتر از آن دور شوید به چشمه شور می رسید که دیدن آن لطف خاصی دارد. نا گفته نماند برکت شهر داراب از این دو چشمه و چند چشمه دیگر است چرا که تامین کننده آب این منطقه می باشند. اما گردشگران در بین تمام چشمه ها به چشمه گلابی بیشتر علاقه نشان می دهند بنابراین اگر می خواهید یک روز در طبیعت باشید همین چشمه را انتخاب کنید.

مسجد جامع داراب

اگر به بناهای تاریخی علاقه دارید قطعا همیشه به دنبال قدیمی ترین بناها هستید. مسجد جامع داراب مسن ترین مکانی است که در این شهر هنوز پا بر جاست. برج های چهار گانه این مسجد در کنار ۱۱ ضلع هم اندازه اش، جلوه خاصی دارد. معماری این مسجد جالب است و خط کوفی برای نگارش قران در آن در نظر گرفته شده است.

 گفته می شود که این مسجد از سبک معماری هندی بهره برده است. خوشبختانه برای دیدار از این مکان تاریخی نیازی نیست که به بیرون از شهر بروید چرا که مسجد جامع در مرکز داراب واقع شده است. پوشش گیاهی موجود در مسجد فضای ان را با طراوت تر کرده چرا که درختان مرکباتی مثل پرتقال و نارنج و درختان بزرگ نخل بر زیبایی آن افزوده اند

آدرس مسجد جامع داراب : مرکز شهر داراب، محله بازار

آبشار فدامی

اگر مسیری که انتخاب کرده اید به سمت جنوب شرق داراب باشد، پس از طی کردن ۱۳۰ کیلومتر می توانید به راحتی به آبشار زیبای فدامی برسید که در مسیر جاده ترانزیتی شیراز بندرعباس قرار گرفته است.

 این آبشار از آن جا شهرت پیدا کرده که ۴ نوع چشمه آب شیرین و شور و گرم و سرد را با هم ترکیب می کند تا اینکه پس از فاصله ای ان ها با هم جمع شده و ماهیت جدید از خود نشان می دهد. این آب ها به صورت مجتمع به صورت آبشار در ارتقاعی ما بین ۱۰ تا ۱۵ متر زیبایی جدیدی رقم می زنند.

 عرض این آبشار ۸۰۰ متر بوده که به دلیل مشکلات کمبود آب حالا به ۲۰۰ متر رسیده اما مرکز آن از کنار نخلستان هایی می گذرد که دیدن آن واقعا لذت بخش است.

 از آب شیرین این آبشار روستاهای اطراف تغذیه می کنند. این آب شیرین در تابستان خنک و گوارا و در زمستان نیز گرم است اما به طور جالبی آب شور ماهیتی مخالف آب شیرین را به خود می گیرد.

آدرس: ۱۳۰ کیلومتری جنوب شرق داراب، مسیر داراب به حاجی آباد، منطقه فدامی

آتش کده آذرخش

اگر به سمت جنوب شرقی از شهر داراب به میزان ۵ کیلومتر طی کنید به بنایی می رسید که یک اتشکده خاموش است و دیدن از آن واقعا لذت دارد. این بنا که ما بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ متر است، از کوه تراشیده شده و استحکام آن به این خاطر است. این آتشکده در بخشی از آن دارای سقف باز بوده که البته مرسوم تمام آتشکده ها چنین بوده است. اتاقکی در این بخش قرار دارد که در حقیقت نگهبان آتش در آن زندگی می کرده است. طراحی و ساخت این بنا با این که از کوه تراشیده شده اما به ظرافت تمام صورت گرفته و اضلاع آن به گونه ای است که می توانید از آن دیدن کرده و اطلاعات خوبی کسب کنید.

آتشکده آذرجو

اما اگر می خواهید به مسیر غربی داراب حرکت کنید و تمایل دارید یک آتشکده را مشاهده کنید می توانید تا ۱۰ کیلومتر در این سمت از داراب دور شوید تا به آتشکده آذر جو برسید. هر چند این آتشکده به استحکام آذرخش نیست وبخش هایی از ان فرو ریخته است اما وجود یک چشمه آب به نام اغلان در آن که به معنی دختر و پسر است، دیدنی است. در کنار این آتشکده سنگ هایی از کوه تراشیده شده که برای آسیاب کردن از آن استفاده می شده است.

آبشار کاسه رود

آبشار کاسه رود  نیز در ۸۰ کیلومتری جنوب شرق داراب قرار دارد که در بردارنده آبی شیرین، خنک و گوارا است.  . طبیعت زیبای اطراف آن می تواند روح شما را شاداب کند. این آبشار بعد از رسیدن به زیباترین پل هوایی کشور، به مسیر خود ادامه می دهد و منظره ای زیبا رقم می زند که باید آن را از نزدیک ببینید.

چشمه های دوگانه ای وجود دارند که در واقع تامین کننده آب این چشمه هستند. برای رفتن به آبشا کاسه رود کیلومتر ۸۰ جاده داراب به حاجی آباد راباید طی کنید و به آبشار برسید.

مطالب مرتبط