دیدنی های دامغان

اگر به دامغان در استان سمنان سفر کرده اید و می خواهید سری به مکان های دیدنی این شهر بزنید,بدانید مکان های تاریخی زیادی برای دیدن در این شهر وجود دارد.ما مهم ترین آثار تاریخی این شهر که به دلیل قرار داشتن سر راه جاده ابریشم قدمت بسیار بالایی دارند را برای شما معرفی میکنیم.

برج چهل دختران

این برج تاریخی که ۱۵ متر ارتفاع آن می باشد و قدمت آن به بعد از میلاد مسیح بیان کردند ,تقریبا شبیه به برج طغرل در شهر ری می باشد.این بنای تاریخی دامغان در سمت غربی این شهر و پشت آرامگاه امامزاده جعفر قرار دارد.

مسجد تاریخانه

از قدیمی ترین مسجد های ایران مسجد تاریخانه دامغان می باشد.این مسجد که از دوران ساسانیان این بنا واقع شده است و جز دومین مسجد قدیمی ایران می باشد.زیبایی و چشم انداز خاص این بنا بسیار زیبا و دیدنی می باشد.

غار شیربند

این غار قدیمی دامغان به طول ۸۰۰ متر می باشد. برای دسترسی به این غار باید شما ابتدا به ۱۰ کیلومتر در امتداد جاده قدیم آب بخشان به گردنه بشم بروید و سپس بعد از آن به مزارع شیربند می رسید.شما باید در سمت شرقی مزرعه به سمت روستای جزن بروید ,یعنی ۵ کیلومتر دیگر در این جاده ادامه بدهید و در ادامه جاده فرعی جدید الاحداث سمت چپ خود را ۵۰۰ متر به طرف شمال بپیمایید. حال شما کوه های که به غار می رسید را مشاهده می کنید.دیدنی های درون این غار قندیل ها و ستون های آهکی شکل و همچنین سنگن های بسیار زیبا که قدمت آنها حدود ۱۳۶ تا ۹۰۰ میلیون سال قبل باز می گردد.

محوطه تاریخی تپه حصار

از مهم ترین آثار دیدنی دامغان محوطه تاریخی تپه حصار می باشد.این مکان تاریخی دامغان که قدمت بسیار بالایی دارد و تقریبا پیشینه‌ای به قدمت ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ سال پیش از میلاد دارد.

چشمه علی

از مکان های دیدنی و تفریحی دامغان چشمه علی است.این مکان دیدنی دامغان با وجود دو بنای تاریخی در میان درخت های بید مکان زیبا برای استراحت و دور همی در شهر دامغان بوجود آورده است.

دریاچه نمک

اگر به دنبال جذابیت و عکاسی متفاوت در دامغان هستید به دریاچه نمک که در جنوب شهر دامغان و روستای حسن‌آباد قرار دارد ,بروید.در طول مسیر رفتن به دریاچه نمک و روستای حسن اباد قلعه‌ها و یخچال‌های گِلی وجود دارد که خود به تنهایی زیبایی خاصی دارد.

پایگاه نجوم

اگر به دنبال مکانی علمی و ستاره شناسی هستید ,حتما سری به پایگاه نجوم دامغان بزنید.در این مجموعه بهترین ادوات نجومی را می توانید مشاهده کنید و از کارشناسان اختر شناسی بهره ببرید.

مطالب مرتبط