ارگ بم کرمان

ارگ بم بزرگ‌ترین بنای خشت و گلی جهان است که در نزدیکی شهر بم در استان کرمان و در جنوب شرقی ایران قرار دارد. این ارگ عظیم که در مسیر  جاده ابریشم  قرار دارد  سده ۵ پیش از میلاد ساخته شده‌است و تا سال ۱۸۵۰ پس از میلاد نیز همچنان مورد استفاده بود. در ۵ دی ۱۳۸۲،  زمین لرزه ای  شدید در این منطقه رخ داد که در پی آن این بنا تا اندازه زیادی تخریب شد. این زلزله بیشتر از ۸۰ درصد ارگ را ویران کرد. به عنوان یک میراث فرهنگ جهانی خیلی از کشورها در جریان باز سازی آن شرکت کردند. ژاپن، ایتالیا و فرانسه جز کشورهایی بودند که از ابتدا همکاری کردند.

کل بنا یک  دژ بزرگ است که در قلب آن، ارگ واقع شده، اما به دلیل ظاهر پرابهت ارگ، که پر ارتفاع‌ترین قسمت مجموعه نیز به شمار می‌آمد، کل بنای دژ به عنوان ارگ بم نامیده می‌شود. مساحت این ارگ، نزدیک ‌به ۱۸۰٬۰۰۰ متر مربع است و دیوارهایی به بلندی ۶ تا ۷ متر و درازای ۱۸۱۵ متر گرداگرد آن هستند.

در معماری این شهر باستانی، دو بخش جدا از هم دیده می‌شوند:

بخش حکومتی که در درونی‌ترین دیوار قرار گرفته و شامل دژ نظامی، عمارت چهار فصل، سربازخانه، چاه آب ۴۰ متری و اصطبل به گنجایش ۲۰۰ اسب است. بخش رعیت‌نشین که اطراف بخش حکومتی است و شامل ورودی اصلی شهر، مسیر اصلی متصل‌کننده ورودی شهر به دژ و بازار در امتداد آن، نزدیک ‌به ۴۰۰ خانه و ساختمان‌های عمومی مانند مدرسه و مکان ورزش است.

ارگ بم بر بلندای صخره ای سترگ، درجنوب رودخانه پشت رود جا دارد و شهر بم و ديوار شهربست قديم آن در جنوب ارگ و درفاصله ميان رودخانه پشت رود و رودخانه ديگری شكل گرفته است .

ارگ بم عضوی از منظومه ای بزرگ از بناهای تاريخی است كه آن را در ميان گرفته اند ؛ شهر باستانی دارزين با قدمتی در حدود هزاره اول پيش از ميلاد در اراضي شمال غربی بم امروزی برپا بوده و هنوز كوشك های ميان محله های شهردوران قرون اوليه اسلامی در آن بر پامانده اند و تنها قريه كوچكی در حوزه غربی آن آباد است ؛ قلعه دختر در شمال رودخانه پشت رود و در جنوب آن بنای چارطاق و ساختمان كوشك و پير علمدار و همچنين در مشرق و نزديكی ارگ، بنای تاريخی مسجد حضرت رسول بر پيرامون فضای ارگ برپا بوده اند . هرچند كه پيشينه اين بنا ها ساليابی نشده است ، با اين حال قدمت آن ها ، از قرون اوليه دوران اسلامی تا دوره ايلخانی قابل تخمين به نظر می رسد.

همهٔ ساختمانها از آجرهای رسی پخته نشده یعنی خشت ، ساخته شده‌است. ارگ بم احتمالاً پیش از زمین‌لرزهٔ ۲۰۰۳، بزرگترین مجموعه خشت و گلی جهان بوده‌است.

مطالب مرتبط