دیدنی های جاده چالوس،مازندران

کمتر کسی است یا شاید کسی نباشد که اسم (جاده)چالوس را نشنیده باشد!.

چالوس از شهرهای مهم و تاریخی استان مازندران است.و زمانی از توابع رویان محسوب می‌شد و در جلگه‌ میانی‌ سواحل‌ دریای‌ خزر واقع‌ شده‌ است‌.چالوس با ۲/۴ درصد جمعیت در مجاورت شهرستان ساحلی نوشهر قرار دارد.

این شهرستان هم اکنون دارای دو بخش مرکزی و کلاردشت است. منطقه توریستی کلاردشت در سیر تاریخ از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و استقرارهای طولانی با فرهنگی گسترده در پیش از تاریخ و دوره اسلامی را به همراه داشته است.

دیدنی های جاده چالوس

۱-آبشار اکاپل

آبشار اکاپل در جنگل کوهستانی سردی چال کلاردشت واقع شده و چشم انداز و مناظری بسیار زیبا و تکرار نشدنیی دارد. همجواری این آبشار با ییلاقات کلاردشت و زیبایی طبیعی آن که دریاچه ولشت را در خود جای داده، قابلیت تفرجگاهی آن را به طور فوق العاده‌ای افزایش داده است.

۲-آبشار سواسره

این آبشار دارای آبی فراوان با پخشابی منحصر به فرد است. فضای این منطقه کوهستانی – بیشه ‌ای است و چشم‌اندازهایی بکر و شگفت‌انگیز دارد.این ابشار حدود ۱۰۰ متر ارتفاع دارد!.

۳-آبشار هریجان

آبشار هریجان با آب فراوان، فضای مرتفع و بیشه ای وچشم انداز کوهستانی، دره‌ای و جنگلی از فراز کوهی سنگی با پخشابی ویژه سرازیر و در پایین دست به آبشارهای متعددی تبدیل می شود.

این آبشار نیز از زیباترین آبشار های رشته های کوه البرز است!.

۴-پارک جنگلی چالوس

این پارک بیش از ۲۰۰ هکتار مساحت دارد و مانند سایر پارک های جنگلی، درختان خودرو و انبوهی را درخود جای داده است. گونه های مختلف گیاهان شمشاد آن بیش از ۷۰۰ سال برآورد گردیده است. پارک نمک آبرود با طبیعت بکر و وحشی، ضمن حفظ سیستم های اکولوژیکی به عنوان یکی از پارک های جنگلی زیبای جهان محسوب می شود.*دقت کنید یکی از پارک های جنگلی زیبای جهان!*

۵-تله کابین نمک آبرود

دیدنی های جاده چالوس ، یکی از بخشهای مهم توریستی نمک آبرود تله کابین است. این تله کابین که در جنوب شرقی شهرک نمک آبرود واقع شده، امکان صعود به بالای قله زیبای مدوبن را فراهم می‌کند قله کوه مدوبن، با داشتن امکانات پذیرایی مسافرین و همچنین اختلاف دمای حدود ۱۰ درجه سانتیگراد نسبت به پای کوه در ماه‌های گرم سال فضای دلنشین و خاطره انگیزی را برای گردشگران خواهد داشت.

۶-دبستان پروین اعتصامی

دبستان پروین اعتصامی در ضلع شمالی خیابان امام شهر چالوس قرار دارد. در سال ۱۳۱۲ همزمان با احداث کارخانه حریربافی این بنا به عنوان رستوران کارخانه ساخته شد و در سال‌های ۱۳۲۰ تا ۱۳۲۴ مرکز فرماندهی نیروهای ارتش شوروی سابق بود.

پس از خروج متفقین از سال ۱۳۲۵ این بنا با نام دبیرستان شاپور و پس از مدتی تحت نام دبستان پروین اعتصامی مورد بهره برداری آموزشی است.

ساختمان مدرسه از یک طبقه و زیرزمین تشکیل شده‌است و ورودی آن در جهت جنوبی و دارای سردر تزئینی است.

_____________

همچنین جاده چالوس نیز به عنوان جاده ۵۶″۵۶ road”نیز میشناسند.

_____________

یک نکته هم خدمت دوستان عزیز هم عرض کنم که مراقب پیچ و خم های جاده چالوس باشید!

جاده چالوس یکی از آبشار های زیبای (منطقه) چالوس جاده چالوس جاده چالوس جاده چالوس جاده چالوس

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. hadi گفت:

    ادرس دقيق ابشار سواسره كجاست؟من رفتم بلده ولي كسي ادرسي نداشت.