سوغات چابهار

چابهار در سال های اخیر یکی از شهرهای مهم توریستی شده است.چابهار یکی از شهرهای جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان ایران و تنها بندر اقیانوسی این کشور است که در کرانه دریای مکران و اقیانوس هند قرار دارد.این شهر زیبا بسیار سوغاتی های خاص و جالبی دارد.

اگر قصد سفر به چابهار دارید حتما این پست را مطالعه کنید تا با سوغاتی های چابهار بیشتر آشناشوید.با ما همراه باشید.در ابتدا طبق پست های قبل به معرفی غذاهای محلی چابهار می پردازیم و سپس معرفی صنایع دستی.

شیرینی لندو

یکی از شیرینی های معروف چابهار که از خرما، گندم و کنجد تهیه می‌شود و بسیار خوشمزه می باشد,شیرینی لندو نام دارد.این شیرینی برای پذیرایی از مهمانان در مناطق مختلف استان رواج دارد.

سوزن‌دوزی

یکی از هنرهای بسیار خوب مردمان سیستان و بلوچستان که در بین خانم ها رواج دارد ,سوزن دوزی می باشد.در حال حاظر سوزن دوزی به شکل صنعتی توسط مردان این منطقه به عمل اورده اند.سوزن دوزی از هنرهای زیبا و کاربردی منطقه چابهار نیز به شمار می‌رود که با دوخت‌های سنتی دیگر مناطق ایران کاملاً فرق داشته و به آن «بلوچی دوزی» نیز می‌گویند.

حصیربافی

صنایع دستی مردم چابهار بسیار کاربردی می باشد,یکی دیگر از کارهایی دست ساز مردم این شهر حصیر بافی می باشد که دودسته مصرفی و صادراتی تقسیم کرده اند.

سکه دوزی

مهم ترین صنایع دستی چابهار,سکه دوزی می باشد.سکه دوزی برای پوشاندن و زینت رخت خواب در اتاق‌ها و همچنین برای زینت روی گردن شتر در هنگام عروسی استفاده می‌شود.این صنایع از پر فروش ترین صنایع دستی چابهار می باشد,این سوغات را اکثر گردشگران برای یادگاری هم که شده می خرند.

گلیم‌بافی

گلیم بافی در بین خانم های روستایی چابهار بسیار رونق دارد و هنوز هم این سنت را دنبال می کنند.هر گلیم پنج متری در مدت هفتاد ساعت بافته می‌شود.

معرق صدف

دیگر صنایع دستی و سوغات چابهار معرق صدف است.این صنایع دستی از صدف، چسب، پارچه تهیه می شود.

ماهی و میگو تازه

چابهار که تنها بندر ایرانی است که در ساحل اقیانوس قرار دارد,در آن انواع ماهی های تازه وجود دارد. شما می توانید ماهی قباد، ماهی سنگسر، ماهی سرخو، ماهی حلوا سفید، ماهی هامور، ماهی شوریده، شیرماهی، میگو و اره ماهی از چابهار خریداری کنید.

مطالب مرتبط