غار علیصدر همدان

جاذبه گردشگری همدان غار علیصدر

اگر به استان همدان شهر کبودر اهنگ سفر کرده باشید بعید است که به دیدن بزرگترین و مهمترین غار آبی جهان یعنی غار علیصدر نرفته باشید . غار علیصدر همدان در ارتفاعات ساری (کوه های زاگرس) نزدیک به روستای علیصدر ، شهرستان کبودر اهنگ به طول ۱۱ هزار و ۲۰۰ متر و ارتفاع از سطح دریا ۲۱۰۰ متر واقع شده است . غار به دو صورت نیمه مسیر و تمام مسیر به مسافت های ۱۲۵۰و ۴۰۰۰ مترمی باشد .

جاذبه گردشگری همدان غار علیصدر

جاذبه گردشگری همدان غار علیصدر

جالب است بدانید که غار علیصدر همدان در ۵ مهرماه ۱۳۴۲ شمسی توسط گروهی ۱۴ نفره از اعضای هیئت کوه‌نوردی همدان(کلوپ سینا)به سرپرستی محمدطاهرهمایونی مورد بازدید و کاوش قرار گرفت و ان ها توانستند با وسایل ابتدایی، مانند فانوس و تیوپ لاستیکی، مسافتی از غار را طی کنند و در نهایت غار علیصدر همدان در سال ۱۳۴۶ کشف شده و در سال ۱۳۵۲ کوه نوردان همدان دهانه و ورودی غار را به قطر ۵۰ سانتی متر تعریض نمودند و از سال ۱۳۵۴ استفاده عمومی از غار علی صدر آغاز شد.

جاذبه گردشگری همدان غار علیصدر

زمین شناسان قدمت سنگ های غار علیصدر را به دوره ژوراسیک از دوران دوم زمین شناسی نسبت داده اند .

جاذبه گردشگری همدان غار علیصدر

شهر همدان یکی از مکان های اصلی گردشگری در ایران می باشد که غار علیصدر همدان یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری همدان محسوب می شود .

جاذبه گردشگری همدان غار علیصدر

محوطه غار علیصدر همدان با داشتن دهلیزهای متعدد ، دالان های پیچ در پیچ ، سنگ ها و قندیل هایی به شکل مجسمه هایی نظیر پنجه عقاب ، شیر دو سر ، کبوتر ، قایق وارونه ، خوشه انگور ، گل کلم و همچنین در قسمت دیگری از غار سنگی که شبیه اسم مبارک الله می باشد مورد توجه قرار گرفته است و از طرف دیگر کانالهای آبی درون غار علیصدر همدان سبب شده با قایق‌های معمولی بتوان از درون ان بازدید کرد .

جاذبه گردشگری همدان غار علیصدر

عمق آب در نقاط مختلف غار از چند سانتی متر تا ۱۴ متر متفاوت می باشد نوع آب غار علیصدر همدان از نوع بی كربناته كلسیك سبك و نزدیك به خنثی بوده که به دلیل روشنی و شفافیت آب می توان تا عمق حدود ۱۰ متری را با نور معمولی و چشم غیر مسلح رویت کرد .

جاذبه گردشگری همدان غار علیصدر

هوای داخل غار نیز مرطوب و از بخار آب اشباع است . یکی از شگفتی های غار علیصدر همدان ان است که بدلیل داشتن هوای سبك که حالت سكون مطلق دارد دمای غار در تابستان و زمستان تقریبا یكسان می باشد .

جاذبه گردشگری همدان غار علیصدر

البته هیچگونه حیات جانوری به دلیل شرایط داخل غار علیصدر همانند فقدان نور طبیعی و وجود املاح فراوان , در آب و خارج آن وجود ندارد . غار علیصدر همدان از جذاب ترین نقاط گردشگری استان همدان و كشور می باشد كه مورد بازدید علاقمندان بسیاری از داخل و خارج قرار گرفته و به شما نیز پیشنهاد می کنیم اگر به همدان سفر کردید فرصت بازدید این غار فوق العاده را از دست ندهید .

مطالب مرتبط