منطقه شکار ممنوع خرم ناز

جاذبه های گردشگری ایران

در ابتدای استان کهکیلویه و بویر احمد در سمت راست گردنه ماه پرویز به مختصات ۵۰درجه و ۴۳ دقیقه شرقی و ۳۰ درجه و ۳۰ دقیقه شمالی و ارتفاع ۲۵۰۰ متر از سطح دریا منطقه ای با پوشش گیاهی بسیار زیبا ، رودخانه و حیات وحش وجود دارد که به منطقه شکار ممنوع خرم ناز شناخته می شود .

همانطور که گفته شد منطقه شکار ممنوع خرم ناز پوشش گیاهی بسیار زیبایی دارد که خوشبختانه به علت جلوگیری از چرای بی رویه دام ها حفظ شده و گسترش یافته است . پوشش گیاهی این منطقه شامل خارهای کوتاه، چند نمونه کنگر، کاهوی وحشی، فرفیون و گیاهان مرتعی بوده و درختانی شامل بادام وحشی، بلوط، بنه، بید، گلابی و گردوی وحشی، زالزالک ، سنجد، ارژن، الـوك(بخورك) و … در این منطقه می رویند .

جاذبه های گردشگری ایران

انواع سهره، دم جنبانک، جغد، دارکوب، گنجشک سانان ، خرس، گراز، گرگ، شغال، کفتار، روباه، سنجاب، خرگوش و انواع پستانداران کوچک از جمله حیات وحش منطقه شکار ممنوع خرم ناز می باشند . حتی در سال ۷۵ پلنگ نیز در این منطقه مشاهده شد .

جاذبه های گردشگری ایران

رودخانه ای دائمی با دو سرشاخه که یک سرشاخه آن با آب سالم در قسمت تنگ خرم ناز بوده و در فصل کوچ عشایر مورد استفاده قرار می گیرد و دیگر سرشاخه های آن به علت ورود فاضلاب های روستایی و سموم دفع آفات نباتی آب آلوده داشته و از تنگ تیزاب، تنگ براق، تنگ سرخ و تنگ گنجه ای عبور می کند در منطقه شکار ممنوع خرم ناز وجود دارد .

البته منطقه شکار ممنوع خرم ناز تحت فرسایش سطحی آبی قرار داشته و عمق خاک قابل بهره برداری به دلیل چرای بی رویه دام ها، شخم در جهت شیب و روش های نامناسب آبیاری کمی کاسته شده است . در بسیاری از نقاط رسوبات سبک دیده می شود که نشان دهنده فعال بودن رودخانه می باشد البته میزان فرسایش بسته به فصول مختلف بارش متفاوت است .

جاذبه های گردشگری ایران

سنگ های مربوط به دوران سوم زمین شناسی و از جنس مارن و سنگ بستر توسط زمین شناسی در منطقه شکار ممنوع خرم ناز کشف شده است و گسل اسلام آباد که باعث جلوگیری از نفوذ آب و انتقال آب به لایه های تحتانی شده در این منطقه وجود دارد .

مطالب مرتبط