جاذبه تاریخی بیستون کرمانشاه

یکی از بناهای تاریخی ایران محوطه تاریخی بیستون می باشد که در شهرستان هرسین سی کیلومتری استان کرمانشاه بر دامنه کوه بیستون قرار دارد.این محل در گذشته بغستون نام داشته است که به معنای جایگاه بغ می باشد.

روحانیون زردتشتی به دلیل اعتقادی که به این منطقه داشته اند ان را نماد بغ یا خدا می دانستند.که بعدها به مرور زمان به بیستون تغییر داده شد.اعتبار این بنا به چندین هزارسال قبل برمیگردد.محوطه تاریخی بیستون در مکانی مهم و برسر راه اتصال دهنده ی فلات ایران به بین النهرین قرار داشته است و از دوران باستان مورد استفاده بوده است.

این محوطه اثار باستانی زیادی را در خودجای داده است که مربوط به دوران پیش از تاریخ تا حکومت های اسلامی می باشد.این محل یکی از مکان های مقدس ایرانی شناخته می شده است واز اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است.اثار تاریخی زیادی از جمله غار شکاچیان – مر خریل – مر تاریک – مر آفتاب – مر دودر – تپه نادری – سراب بیستون – جاده حاشیه سراب – بقایای گورستان قدیمی – دژ تاریخی مدفون – نیایشگاه شاهنشاهان ماد –سنگ بلاش – پرستشگاه شاهنشاهان پارتی – بقایای شهر باستانی هخامنشیان و پارتیان – بقایای بناهای ساسانی – کتیبه فرهاد کوه کن – بقایای پل ساسانی – بقایای سد ساسانی – سنگ های تراشیده ساسانیان – کاروانسرای ایلخانی – بنا های ایلخانی – کاروانسرا های صفوی – وقف نامه شیخ علیخان زنگنه – پل بیستون و آثار پراکنده دیگری در این محوطه قدیمی قرار دارد.

نقش برجسته بزرگانی چون داریوش بزرگ – میتریدات دوم شاهنشاه اشکانی- گودرز و مجسمه هرکول نیز در محوطه تاریخی بیستون واقع شده است. مجسمه هرکول مربوط به شخص نیرومندی می باشد که در دست چپش پیاله ای از شراب قرار دارد و به نظر می آید تندیسی از تجاوز اسکندر گجستک و حکومت سلوکیان به ایران باشد.طول این تندیس ۱۴۷ سانتی متر است.

به دلیل اهمیت ویژه ای که این منطقه داشته است داریوش بزرگ این مکان را برای کتیبه بیستون انتخاب کرده است.

کتیبه بیستون ( کتیبه داریوش ) بزرگترین کتیبه جهان و از آثار مهم هخامنشیان می باشد که به عنوان نخستین متن ایرانی شناخته شده است.این متن  بر روی سنگ نبشه بیستون نوشته شده و به شرح پیروزی داریوش بزرگ بر گوماته مغ و به بند کشیدن یاغیان را در سه زبان پارسی باستان ، عیلامی و بابلی پرداخته است.سنگ نبشه بیستون یکی از مهمترین و مشهورترین سندهای تاریخ جهان و مهم ترین متن تاریخی در زمان هخامنشیان است.

متن پارسی باستان در ۴۱۴ سطر و پنج ستون نوشته شده است.این کتیبه را ملکه کتیبه های شرق باستان و لوح روزتای آسیا نامیده اند.نقش برجسته و کتیبه داریوش کبیر مدرک وسراغاز رمزگشایی خط میخی بود.این اثر در تاریخ ۱۵/۱۰/۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

2 دیدگاه‌

  1. ساخت سایت گفت:

    باسلام
    ممنون از پستهای خوبتون.

  2. کلاسان گفت:

    در منظومهٔ خسرو و شیرین اثر نظامی از مردی به نام فرهاد سخن به میان می‌آید که به شدت عاشق شیرین می‌شود. بر اساس این افسانهٔ منظوم، خسروپرویز که خود نیز شیفتهٔ شیرین بود به فرهاد دستور می‌دهد به کَندن کوه بیستون بپردازد و در صورت موفقیت کامل، می‌تواند با شیرین ازدواج کند. خسروپرویز بر این گمان بود که فرهاد هرگز نمی‌تواند کوه بیستون را به‌طور کامل از جای برکَنَد. پس از سال‌ها کوه‌کَنی و پیشرفت میزان زیادی از کار، خسرو از نگرانی موفقیت فرهاد به پیشنهاد پیران و خرمندان دربار پیکی را به بیستون می‌فرستد تا به فرهاد بگوید که شیرین مرده است. هنگامی که پیک خسرو خبر دروغین مرگ شیرین را به فرهاد می‌رساند، او تیشه را بر زمین می‌زند و خود نیز بر خاک افتاده و جان می‌سپارد.
    این در افسانه ها اومده و داستان جالبی است