شلوغ ترین مکان های دیدنی یزد را بشناسید

یکی از شهرهای تاریخی ایران یزد نام دارد که به شهر خانه های خشتی معروف است. با توجه به قدمت این شهر، می توانید جاذبه های تاریخی یزد را به وفور مشاهده کنید اما پر جمعیت ترین و به عبارتی مهم ترین و محبوب ترین مکان های تاریخی آن به صورت زیر می باشد
آتشکده(آتش ورهرام)
این اتشکده در سال ۱۳۱۳ ه.خ با همت و کمک مالی پارسیان و یزدیان هندوستان احداث گردیده هست.معماری این ساختمان بر پایه معماری هخامنشیان استوار است . در جلوی این عبارت عبارت “فروهر” نقش بسته شده و جلوه خاصی را به این آتشکده داده است.

مجموعه امیر چقماق

امیر جلال الدین چقماق و همسرش در این مکتن میدان گاه و در اطراف آن آب انیار ،خانقاه ،مدرسه ،کاروانسرا و چاه اب و…..را بنا نهاد.
این مسجد دارای دو شبستان زمستانی و تابستانی و دارای گنبد عظیم و صفحه ای عالیست.

باغ دولت اباد
این باغ محل اقمت و استراحت محمدتقی خان مشهور به خان بزرگ بوده است . و این بنا مجموعه ای از عمارت هاست که عبارتند: هشتی و بادگیر، تالار آیینه و….
فضای سبز این باغ شمال درختان میوه به خصوص انگور و انار است .بادگیر ۳۳٫۸ متری این بنا چشم گیر ترین ویژگی ان است .

مدرسه ضیائیه
این مدرسه معروف است به زندان اسکندر، و از اثار<مولانا ضیا الدین حسین رضی> است. کار این بنا در سال ۷۰۵ قمری توسط پسرانش به پایان رسید. شبستان این مدرسه داری محراب های زیبا و چشم نواز می باشد و در اطراف این مدرسه رواق هایی ساخته شده است .

غار شگفت یزدان
این غار در نزدیکی عقدا قرار داردو از غار های مقدس زردشتیان است .راه های ورودی این غار تقریبا صعب و دشوار می باشد ، اما داخل گنجاش هزاران نفر را دارد. خاکستر های موجود در این غار نشان دهنده این است که سال های متمادی اتش مقدس را در این غار محافظت میکردند.

 

ییلاق پیش کوه
بخش بزگی از ابادی های رشته جبال یزد را در برگرفته و میان ندوشن ،دهشیر و تفت قرار دارد.از جمله ییلاق های ان می توان به نصر اباد ،مزرعه اخوندو علی اباد اشاره کرد .

مطالب مرتبط