آبشار زیبای ارزنه، خراسان رضوی

استان خراسان رضوی و به خصوص شهر مقدس مشهد به سبب حضور بارگاه منوررضوی هر ساله زائران و عاشقان بسیاری را از سر تاسر جهان به سمت این شهر معنوی جذب می نماید. گرچه شهر مشهد و استان خراسان رضوی به عنوان یک شهر و استان زیارتی شناخته می شود اما جاذبه های گردشگری و طبیعی فراوانی نیز در این استان قرار دارد.

یکی از جاذبه های طبیعی و زیبای استان خراسان رضوی آبشار سه گانه ارزنه است که قصد درایم در این مطلب به معرفی بیشتر آن بپردازیم.

‏ روستای ارزنه ، روستایی از توابع بخش باخرز شهرستان تایباد در استان خراسان رضوی ایران است. روستای ارزنه در ۱۴ ‏کیلومتری جنوب غربی باخرز و ۲۱۰ کیلومتری مشهد واقع شده است. ‏آبشار ارزنه از جاذبه های طبیعی روستای ارزنه است که در امتداد رود ختنه ارزنه از ارتفاعات باخزر سرچشمه می گیرند. این آبشار یک آبشار سه گانه است به این معنا که از ترکیب ۳ آبشار پی در پی تشکیل شده است.

در بالای آبشار اول، آبگیری ایجاد شده است که برای شنا مورد استفاده گردشگران قرار می گیرد. دسترسی به این آبگیر،  کمی دشوار است و نیاز به مهارتهای فنی دارد .آبشار اصلی ارزنه، باارتفاع ۶۰ متر، در ضلع جنوب غربی آبگیر و آبشار دوم، با ارتفاع تقریبی ۲۵ متر در جنوب آبگیر به صورت پلکانی قرار گرفته اند. آبشار سوم در ضلع غربی آبگیر قرار دارد و در واقع ترکیبی از ۲ آبشار قبلی است. این آبشار با ارتفاع ۳۰ متر، ابتدا در آبگیری کوچک جمع می شود و سپس در ادامه مسیر جریان می یابد.

مسیر های دسترسی به این آبشار از راه های زیر امکان پذیر می باشد:

مشهد- فریمان- تربت جام – باخرز- ارزنه ( طول مسیر ۲۱۰ کیلومتر) و یا مشهد-تربت حیدریه – باخرز- ارزنه ( طول مسیر ۲۴۰ کیلومتر)

شایان ذکر است که کلیه امکانات رفاهی و اقامتی مناسب برای گردشگران داخلی و خارجی و هم چنین بازدید کنندگان عزیز فراهم شده است تا در صورت تمایل برای اقامت کوتاه مدت و یا بلند مدت بتوانند از این امکانات بهره برده و مدت زمان بیشتری را در طبیعت زیبا و بکر روستای ارزنه سپری نمایند.

مطالب مرتبط