بازار مسگرها،شیراز

مسگری یکی از صنایع دستی شیراز است. اشیا و ظروف مسی دست ساز از زمان های دور در این شهر مورد استفاده قرار می گرفته. هنر صنعت مسگری از گذشته تا به امروز از رونق و شکوفایی برخوردار بوده تا جایی که همواره در بازارهای مرکزی، صاحبان این هنر و صنعت، مکان اختصاصی داشته اند.بازار مسگرها شیراز مشابه بازار وکیل است اما در بعد کوچکتر. سقف بازار مسگرها مانند بازار وکیل طاق تویزه دارد و در بالای عرقچین آن حورنورهایی قرار دارد. در این بازار برخلاف بازار وکیل مغازه‌های بازار عموما هم سطح زمین و یا پایین تر از سطح زمین ساخته شده‌اند. البته این مسئله به نوع کالایی که در این مغازه‌ها عرضه می‌شده بر می‌گردد.این بازار از سمت راست به بازار قیصریه متصل می‌شود که دارای ۱۲ زوج مغازه‌است که اکثراً بالاتر از سطح زمین ساخته شده‌اند.

بازار مسگرها از بازارهای شیراز است که از جاذبه های گردشگری شیراز به حساب می آیند که در محله درب شاهزاده قرار دارد. این بازار بقایای بازار قیصریه است بازار مسگرها که از آجر و گچ ساخته شده بازار مرغ و اردوبازار را به یکدیگر مرتبط می‌کند. این بازار در زمان قاجاریه بر اثر زلزله ویران شد و در سال ۱۲۹۹ ه.ق. باز سازی شد. این بازار اکنون مرکز فروش اسباب منزل است.در قدیم ارتفاع مغازه‌ها را با توجه به جنسی که در آنجا عرضه می‌شده می‌ساختند. مانند مغازه‌های نانوایی که همواره پایین تر از سطح زمین بوده‌اند و مغازه‌های عطاری که بالاتر از سطح زمین ساخته می‌شدند.

بازار مسگرها شیراز بازار مسگرها شیراز بازار مسگرها شیراز بازار مسگرها شیراز بازار مسگرها شیراز بازار مسگرها شیراز بازار مسگرها شیراز

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. آموزش php گفت:

    خیلی زیباست…چند روز پیش اونجا بودم