سوغات بندرعباس

طبق پست های قبلی که سوغات معروف شهرها برای شما معرفی کردیم ,در این پست قصد داریم سوغات معروف بندرعباس برای شما معرفی کنیم,در بعضی تیترها این سوغاتی ها را سوغات هرمزگان معرفی کرده اند ,اما وسعت سلیقه و تفاوت در هر شهر استان هرمزگان بسیار زیاد می باشد که هر شهر برای خودش سوغات خاص و بسیار معروفی دارد که ما در این پست سوغات بندر عباس برای شما معرفی میکینم.

۱- خرمای بندرعباس

بهترین خرماها و با کیفیت ترین خرما را میشه در بندرعباس و اطراف این شهر ,شهرهای حاجی آباد، میناب و رودان کشت می شود که از بهترین محصولات برای شوغاتی و شهرت جهانی دارد.شما می توانید به راحتی این خرما ها در بندرعباس خریداری کنید.این خرما ها در بیشتر مواقع به دلیل کیفیت خوب حتی به کشورهای حاشیه خلیج فارس، اروپا، آمریکا و آسیای میانه صادر می شود.

تنوع زیاد خرما ها و نمونه های فراوانی در بندر عباس  وجود دارد که از بهترین و معروف ترین ها آنها عبارتند از:مرادسنگ، خنیزی، پیارم، مضافتی و کریته,بهترین نوع صادراتی آن خرمای پیارم است که حاجی‌آباد تولیدکننده‌ی اصلی آن است.

۲-ماهی و میگو

اگر بخواهیم کلی بگوییم معروف ترین سوغاتی در بندرعباس ماهی و میگو می باشد.از قدیم شغل اکثر آنها هم ماهیگیری است که به شکل سنتی و یا مدرن انجام می‌شود.شما می توانید برای خرید ماهی و میگو تازه و صید روز به بازار ماهی فروشان بندرعباس بروید و به راحتی هر جز و قسمت ماهی برای خود خریداری کنید.

ماهی های معروف در بندرعباس: ماهیهای ممتاز حلوا سفید ،قباد ، شیر,هامور ، سنگسر و….

۳-مرکبات

مرکبات معروف بندرعباس و استان هرمزگان عبارتند از:نارنگی، پرتقال، لیمو لیسبون، لیمو شیرین، نارنج، گریپ فروت و لیموترش همچنین غالبا انبه میناب هم در بندرعباس زیاد برای فروش وجود دارد که در نوع خود بسیار خوشمزه می باشد.

۴-صنایع دستی بندرعباس

هر شهر و استان صنایع دستی خاصی دارند که بندرعباس هم در این کار بسیار پیشرفت کرده است که صنایع دستی بسیار زیبا و خوبی دارد که شما می توانید برای یادگاری آنها را خریداری کنید.

۱- صنایع دریایی

اگر شما به ساحل بندرعباس رفته اید حتما دیده اید که صدف های بسیار زیبایی در ساحل وجود دارد,خانم های کدبانو بندرعباسی از این صدف محصولات بسیار زیبایی با دست می سازند و برای فروش در بازار بندرعباس وجود دارد.

۲- حصیربافی

اگر اهل کار باشی می تونی همیشه از تمام نعمت های خداوند به راحتی درآمدی بیرون بیاری,مردم هرمزگان برای ساخت صنایع دستی نیز از برگ های درخت خرما اجسام جالب و کاربردی را خلق می کنند.

یکی از بهترین صنایع دستی و زیباترین آنها کار دستی های حصیر بافی می باشد که با برگ درخت خرما (پیش مُغ) و در برخی نقاط از نی زیراندز محصولاتی را تولید می کنند و در بازار به فروش می رسانند.

محصولات عبارتند از:سجاده حصیری، بادبزن، نوعی سبد حصیری گرد و دردار بلند جهت نگهداری البسه، نوعی زیرانداز به نام «تک» برای پوشاندن سقف خانه های روستایی، درپوش کوزه، نوعی سینی گرد و بزرگ به نام سپ، دمکش، گلدان حصیری، ظرف میوه، ظرف نگهداری نان به نام کفه.

۳-گلابتون دوزی و خوس دوزی

یکی از بی نظیر ترین کار دست و صنایع دستی بندرعباس خوس دوزی و گلابتون دوزی می باشد که خانم ها با بهترین سلیقه برای ساختن لباس بندری و شلوار بندری میدوزن که در نوع خود بسیار زیبا و قشنگ می باشند.اگر به بندرعباس سفر کردید حتما با لباس بندری یک عکس یادگاری بگیرید,زیرا بسیار زیبا و به یاد ماندنی در نوع خود می باشد.

۴-توربافی و گرگورسازی

یکی از لوازم ماهی گیری در جنوب کشور و بندرعباس تور و گرگور می باشد که این لوازم صیادی با دست اهالی جنوب درست می شود.گرگور هم وسیله یک تله نیم دایره ی سیمی می باشد که با آن ماهیان کف زنی را صید می کنند.

۵-سفال گری

طبق شهرهای دیگر سفال گردی در بندرعباس هم وجود دارد که علاوه بر طرح های معمولی که در تمام شهر ها ساخته می شود ,در بندرعباس بصورت سنتی و بومی هم تزیین می شود که در نوع خود جذابیت خاصی دارد.

مطالب مرتبط

3 دیدگاه‌

  1. حسین باغ دار گفت:

    به به، آدم با دیدن این عکس ها دوس داره بره بندر عباس و فقط خرید کنه 🙂

  2. سعدی گفت:

    خیلی خوب بود

  3. متین گفت:

    خوشبحال کسی که میتونه بره بندر عباس چه چیزهای داره