جاذبه دیدنی آذربایجان غار سهولان

معرفی زیباترین غارهای ایران غار سهولان در آذربایجان غربی

یکی از جاذبه های گردشگری ایران وجود غارهایی بی نظیر در سطح کشور است . دومین غار آبی ایران در منطقه آذربایجان غربی واقع شده است که یکی از زیباترین غارهای ایران نیز می باشد و با نام غار سهولان شناخته می شود .

سهولان در زبان کردی به معنای یخبندان می باشد و دلیل نامگذای این غار به این اسم به دلیل خنک بودن فضای غار است .

معرفی زیباترین غارهای ایران غار سهولان در آذربایجان غربی

درمجموع غار سهولان شامل دو بخش آبی و خاکی می باشد و از بسیاری جهات شبیه غار علیصدر همدان است و می بایست پس از ورود به بخش خشکی غار سهولان و آغاز بخش آبی غار ، همانند غار علیصدر سوار بر قایق از زیبایی های این غار لذّت ببرید.

معرفی زیباترین غارهای ایران غار سهولان در آذربایجان غربی

دریاچه غار سهولان سه حوضچه به هم پیوسته است که از منطقه دالان اصلي ، تالار بزرگ و دهليز ورودي كونه‌مالان (در غار تعدادی لانه کبوتر وجود داشته و کونه کوتر نیز کلمه­ای کردی به معنای لانه کبوتر است ) تشکیل شده که ژرفای عمیق ترین نقطه آن ۶۲ متر و میانگین ژرفای آن ۲۰ متر می­باشد. طول تقریبی غار نزدیک ۲۵۰ متر می باشد . البته مسافت طی شده با قایق همانند غار علیصدر نبوده و کوتاهتر است اما از لحاظ پدیده­های زیبایی چیزی از غار علیصدر کم ندارد . از ورودی غار تا سطح دریاچه غار ۴۵ متر تغییر ارتفاع وجود داشته که دارای پلکان زیادی به سمت پایین است.

معرفی زیباترین غارهای ایران غار سهولان در آذربایجان غربی

كارشناسان ميراث فرهنگي قدمت غار سهولان را از هزاره‌هاي دوم و اول قبل از ميلاد تا دوره پارتي و اسلامي و حتّي زمان‌هايي از قرون وسطي می دانند چرا که آثار سفالي كه از منطقه دالان اصلي و تالار بزرگ و دهليز ورودي كونه‌مالان به دست آمده است این موضوع را اثبات کرده اند .

پس از ورود به غار سهولان در پایین پلکان اسکله قایق­های پارویی قرار گرفته است که سوار بر آنها می­توان غار را تماشا کرد. البته غار دارای دو دهانه می باشد که مسیر سوار شدن بر قایق­هاست و در انتها قایقران، مسافران را در کنار دهانه دوم غار پیاده می­سازد که این دهانه غار نیز به همان محوطه ورودی غار می­رسد و نور پردازی­هایی در مسیر قایق­سواری در غار ایجاد شده است که بر زیبایی غار افزوده است.

معرفی زیباترین غارهای ایران غار سهولان در آذربایجان غربی

همچنین بیرون غار محوطه سازی شده و امکانات رفاهی محدودی مانند پارکینگ، فروشگاه­های صنایع دستی و مایحتاج عمومی و سرویس بهداشتی برای بازدیدکنندگان ایجاد شده است.

اگر قصد سفر به استان آذربایجان غربی را دارید ناحیه بوکان دارای غارهای متعددی است که غار سهولان یکی از پربازدید ترین غارهای این منطقه بوده و سالانه حدود ۱۸۰ هزار نفر از این غار بازدید می­کنند.

آدرس : آذربایجان غربی ، در فاصله ۴۰ كيلومتری مهاباد در مسیر مهاباد-بوکان در نزدیکی روستای عیسی­کند

مطالب مرتبط