جاذبه دیدنی گردنه حیران

Attractions, spectacular Col wonder (1)

زیباترین جاده های ایران جاذبه دیدنی گردنه حیران

در فاصله ۳۵ کیلومتری اردبیل در مسیر اردبیل-آستارا در مرز دو استان اردبیل و گیلان یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری روستای حیران جاده ای بسیار زیبا و فوق العاده واقع شده است . گردنه حیران یکی از مسیرهای دیدنی ایران است که پوشیده از جنگل‌های انبوه و دره‌ها و کوهپایه‌های آن، پوشیده از گل‌ها و گیاهان جنگلی و مرتعی هستند و به دلیل ارتفاع بالای آن در بسیاری از مواقع پوشیده از مه و در زمستان و پاییز برفی است.

 Attractions, spectacular Col wonder (2)

زیباترین جاده های ایران جاذبه دیدنی گردنه حیران

Attractions, spectacular Col wonder (3)

زیباترین جاده های ایران جاذبه دیدنی گردنه حیران

البته گردنه حیران چندان مرتفع نیست و علت اصلی مه تقریباً دائمی این گردنهٔ رطوبت دریای خزر می باشد . ارتفاع بلندترین نقطهٔ آن از سطح آبهای آزاد تنها حدود ۱۵۰۰ متر است . این مسیر همانند نامش زیبایی خیره کننده­ای دارد که در استان گیلان دارای جنگل­های خزری و با افزایش ارتفاع با مراتع سرسبز جایگزین می­شود و گردنه حیران به همراه روستای ونه بین و جاجی امیر از مناطق حفاظتی استان گیلان می‌باشد.

 Attractions, spectacular Col wonder (4)

زیباترین جاده های ایران جاذبه دیدنی گردنه حیران

همانطور که گفته شد گردنه حیران از جاده ­های دیدنی در ایران می باشد و در این گردنه ایستگاه آغازین تله کابین حیران (در استان گیلان) قرار داشته که به جنگل فندقلو(در استان اردبیل) ختم می­شود.

Attractions, spectacular Col wonder (5)

زیباترین جاده های ایران جاذبه دیدنی گردنه حیران

در دید کلی گردنه حیران مسیر اصلی استان اردبیل به شمار می­رود و از یک طرف مشرف به کوه‌هایی ‌است و از سویی مشرف به دره‌ای نه چندان عمیق که از میان آن رود آستارا ، آقچای عبور می‌کند و این رود تعیین کننده مرز استان گیلان ایران و کشور آذربایجان است.

امتیاز شما
[Total: 34 Average: 3.1]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.