جاذبه های گردشگری نزدیک به تهران

وقتی صحبت از دو سه روز تعطیلی میشه اولین فکر هر کدوم از شما اینه که به مسافرتی برید و حال و هواتونو عوض کنید. اما مسافرت های چند روزه برای همه خوشایند نیست. پس نظرتون در مورد یک مسافرت یک روزه چیه؟ با یک تیر سه نشون زدن؛ هم لذت ببرید، هم با جاذبه های اطراف تهران آشنا بشید هم از تعطیلاتتون استفاده کنید.

پس با ما همراه باشید تا به شما لیستی از این جاذبه ها معرفی کنیم تا شما بتونید برای یک پیک نیک یک روزه برنامه ریزی کنید و انتخابی داشته باشد و از تعطیلاتتون لذت ببرید.

 

منطقه شمال قزوین، تفرجگاه باراجین، ایوان سنگی نیاق، قلعه لمبسر

منطقه ای در شمال قزوین که از ابتدای اتوبان قزوین زنجان شروع و تا تا دامنه مرکزی البرز ادامه دارد باراجین نام دارد. منطقه ای که از ایام دور تفریح گاه قزوینیان بوده و هنوز هم می باشد. چون ارتقاع این منطقه زیاد است آب و هوای خنکی دارد. برج های باراجین و رود ارنزک از زیبایی های این منطقه می باشند.

ایوان سنگی نیاق در قزوین

حفره های بزرگ بوجود آمده توسط عوامل طبیعی در دل صخره ای نسبتا مرتفع در روستای نیاق قزوین. حفره هایی مملو از حوضچه که به هنگام بارندگی از باران پر می شوند. این ها مشخصات عمومی ایوان سنگی نیاق می باشد. ساکنان روستا نقل می کنند که محمد حنفیه در بالای این ایوان قصری ساخته که در زمان حاضر به جز تکه هایی سفالی چیزی از آن به جانمانده است.

قلعه لمبسر در نزدیکی قزوین

مهم ترین قلعه اسماعیلیان بعد از قلعه الموت که یکی از وسیع ترین قلعه های ایران است و به عنوان دژی نفوذ ناپذیر که در روستای رازمیان قزوین است شناخته می شود. جایی در بالای کوه که دور تا دور آن را پرتگاه فرا گرفته است. شیب از شمال تا جنوب آن به ۱۵۰ متر میرسد و اتاق ها و آب انبارهایی به شکل مکعب مستطیل داراست که آب آن از رودخانه نینه رود با آبراهه ای در میان سنگ ها به قلعه می رسد و تامین می شود.

منطقه الموت، قلعه الموت، دریاچه اوان

یکی از خاص ترین قلعه های ایران که به نام قلعه حسن نیز معروف است. شامل دو بخش شرقی و غربی که قسمت شرقی آن بلندتر و قلعه بالا نام دارد. طول دیواره ۱۲۰ متر و عرض آن از ۱۰ تا ۳۵ متر متغیر است. تنها ورودی آن در انتهای ضلع شرقی و چند متر پایین تر از برج شرقی است که تونلی ۶ متری است که در سنگ حفاری شده است. دامنه جنوبی خندقی با ۵۰ متر طول و ۲ متر عرض می باشد که از آب پر می شده است. قلعه گاراز و آب انبار های آن در کنار این قلعه نیز دیدنی است.

دریاچه اوان

دریاچه ای که نیم قرن پیش توسط لغزش به وجود آمده و در بین روستاهای اوان،وربن، زواردشت و زرآباد قرار دارد. بیش از ۷۰۰۰۰ متر مربع مساحت و. از سطح دریا ۱۸۰۰ متر ارتفاع دارد. در تابستان ماهی گیری و قایق رانی، در پاییز مامن پرندگانی چون قو و مرغابی و در زمستان اسکی سواری انتظار این دریاچه را می کشند. پس قبل از رفتن به آنجا حتما دوربین عکاسی فراهم کنید.

چشمه اعلا، دریاچه تار و هویر

این منطقه در ۵۱ کیلومتری جاده آبعلی از تهران قرار دارد و جزء ییلاقات محسوب میشود. چشمه آبمعدنی که علاوه بر کیفیت آبش (اعلا) مقصد خوبی برای مسافران است.

دریاچه تار و هویر

معجزه ای در ارتفاع ۳۲۰۰ متری از سطح دریا! در منطقه دماوند آبادی چنارعرب ها، جاده معدن، جاده خاکی تار یکی از زیبا ترین دریاچه های جهان قرار دارد که به علت قرار گرفتن چندین کوه این دریاچه مطبوع به وجود آمده است. مکانی ایده آل برای گردشگری یکروزه.

منطقه فیروز کوه، غار رود افشان، غار بورنیک

در مسیر ارتفاعات البرز مرکزی و روستای رود افشان دماوند، غاری وجود دارد که به راحتی می توان در آن راه رفت. درون این غار با قندیل های آهکی که از سقف آویزان شده اند و آب زلالی که از دل صخره ها بیرون می آید و در کف غار جمع می شوند دیدنی شده است. غاری که با نام رود افشان شناخته می شود.

غار بورنیک

یکی از علاقه مندی های کوهنوردان وعلاقمندان به طبیعت این غار است که در مسیر دماوند به فیروزه کوه و نزدیک روستای هرانده قرار دارد. دوساعت پیاده روی از روستا تا غار وقتی قابل تحمل می شود که وارد فضای خنک این غار شوید. چیزی که اهالی و گردشگران زیادی حاضرند آن را تحمل کنند.

 

مطالب مرتبط