مسجد جامع عتیق اصفهان

Atiq Mosque in Isfahan (1)

معرفی آثار تاریخی اصفهان مسجد جامع عتیق

در قرن دوم هجری بنای مسجد جامع عتیق اصفهان توسط اعراب ساخته شد که از زمان ساخت این مسجد باشکوه ، بنای آن تا مدت ها در حال بازسازی و گسترش بوده است . در زمان حکومت معتصم عباسی بنای مسجد جامع عتیق اصفهان کاملا مورد بازسازی قرار گرفته است و در دوران آل بویه بخش­هایی به این مسجد افزوده شد که آن را گسترش داد . بدین ترتیب می توان گفت مسجد جامع عتیق اصفهان یکی از آثار تاریخی اصفهان است که یادگارهایی از دوران مختلف را نیز در خود دارد.

Atiq Mosque in Isfahan (2)

معرفی آثار تاریخی اصفهان مسجد جامع عتیق

در معماری کلی بنای مسجد جامع عتیق اصفهان در سمت راست ورودی مسجد صفه­ هایی از دوران دیلمی در قرن چهارم هجری دیده می­شود. در سمت چپ ورودی مسجد شبستان چهل ستونی آن واقع شده است که ساخت آن به دوران آل مظفر در سده هشتم هجری بازمی­گردد. ایوان جنوبی و ساختمان­های اصلی مسجد که در این ضلع قرار گرفته­اند متعلق به قرن پنجم هجری قمری و دوران سلجوقیان است. ایوان غربی مسجد نیز در قرن ششم هجری ساخته شده و دارای مقرنس­کاری­های بسیار زیبایی می­باشد.

Atiq Mosque in Isfahan (3)

معرفی آثار تاریخی اصفهان مسجد جامع عتیق

جدای از این معماری های باشکوه و قدیمی که هر کدام روایتی از دوره ای خاص می باشد و این بنای تاریخی اصفهان را به نوبه خود منحصر به فرد کرده است قدیمی­ترین سند موجود در مسجد جامع عتیق اصفهان کتیبه­ای از سال ۴۸۱ هجری قمری می باشد که در مسجد وجود دارد . در مجموع می توان بنای مسجد جامع عتیق اصفهان را یک موزه معماری زیبایی دانست که آثار نفیس و چشمگیری را درخود جای داده است .

اگر علاقه مند به بازدید از بنای مسجد جامع عتیق اصفهان هستید موقعیت دقیق این مسجد در اصفهان ، میدان امام علی (ع) ، ابتدای خیابان مجلسی می باشد .

امتیاز شما
[Total: 5 Average: 3.6]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.