ارگ کریم خان شیراز

Arg-e Karim Khan, Shiraz (6)

جاذبه های گردشگری شیراز

در مرکز شهر شیراز , در شمال شرقی شیراز و در میدان شهدا (با نام سابق میدان شهرداری) ارگ کریم خان شیراز واقع شده که در دوره سلطنت سلسله زندیه به دستور کریم خان زند که شیراز را به عنوان پایتخت برگزیده بود ارگ کریم خان شیراز بنا شد . ارگ کریم خان شیراز محل زندگی کریم خان زند و محل استقرار حکومت در دوره سلطنت بوده است .

Arg-e Karim Khan, Shiraz (1)

جاذبه های گردشگری شیراز

ارگ کریم خان شیراز با مساحت برابر با ۴۰۰۰ متر مربع و واقع در مرکز محوطه ای به مساحت ۱۲۸۰۰ متر مربع شامل چهار دیوار بسیار بلند می باشد که به واسطه ۴ برج خشتی ۱۴ متری با زاویه ۹۰ درجه به هم متصل گردیده اند.

Arg-e Karim Khan, Shiraz (2)

جاذبه های گردشگری شیراز

البته در زمان قاجار کاشی کاری سردر ورودی به ارگ کریم خان شیراز افزوده گشت که زیبایی آن را چندین برابر کرده است و در دوره قاجاریه به‌عنوان محل زندگی فرمانداران محلی استفاده می شد .همچنین عبدالحسین میرزا فرمانفرما حکمران فارس دستور بازسازی مینیاتورهای نقاشی شده در این بنا را صادر نمود.

Arg-e Karim Khan, Shiraz (3)

جاذبه های گردشگری شیراز

کریم خان زند در سال ۱۷۶۶ دستور ساخت بنای ارگ کریم خان شیراز را داد و بین سالهای ۱۷۶۶ و ۱۷۶۷ میلادی ساخت بنا انجام شد بهترین مصالح را از داخل و خارج کشور و بهترین معماران به دستور کریم خان زند جهت ساخت ارگ کریم خان شیراز آماده شدند تا بنای فوق العاده ارگ کریم خان زند در کوتاهترین زمان ممکن ساخته شود .

Arg-e Karim Khan, Shiraz (4)

جاذبه های گردشگری شیراز

پس از دست به دست شدن ارگ کریم خان شیراز از زندیه به قاجاریه در زمان سلسله پهلوی از بنای ارگ کریم خان شیراز به‌عنوان زندان استفاده شد و در سال ۱۳۵۰ به اداره فرهنگ و هنر تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی جمهوری اسلامی ایران واگذار شد .

Arg-e Karim Khan, Shiraz (5)

جاذبه های گردشگری شیراز

اداره میراث فرهنگی شروع به بازسازی ارگ کریم خان شیراز نموده تا از این بنای ارزشمند تاریخی به عنوان موزه بزرگ فارس استفاده نماید .

امتیاز شما
[Total: 4 Average: 3.5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.