جنگل ارفع کوه در سواد کوه مازندران

سوادکوه در مازندران یکی از بکرترین مناطق گردشگری ایران است که هنوز برای گردشگری و میهمان‌پذیری ناشناخته است اما دیدنی‌های فراوانی دارد که دل هر بیننده‌ای را می‌رباید.بخش وسیعی از شهرستان سوادکوه دارای جنگلی متراکم و متنوع با درخت‌هایی نظیر راش، افرا، توسکا، ملج و نوع کمیاب درخت سردار یا سرخدار است. روستای ارفع ده در ۱۷۰کیلومتری شمال شرق تهران در یک منطقه کوهستانی در شهرستان سواد کوه واقع شده است.این روستا در ۷۰ کیلومتری قائمشهر و ۳۰ کیلومتری پل سفید و در مسیر فرعی راه ارتباطی تهران به مازندران از طریق جاده فیروز کوه است. آب و هوای این منطقه کوهستانی در زمستان ها سرد و در تابستان ها خنک است.

روستای ارفع ده دارای جنگلی متراکم و متنوع با درخت هایی نظیر راش، افرا، توسکا، ملچ و نوع کمیاب درخت سردار یا سرخدار است. صدها منطقه جنگلی در شهرستان سوادکوه وجود دارد که هنوز ناشناخته باقی مانده است. این منطقه جنگلی در فصول مختلف چشم اندازهای متفاوت و کم نظیری به خود می گیرد و در بسیاری از مواقع محصور در پوششی از ابر می شود. پوشش گیاهی متنوع، رقص ابرها و نغمه خوش پرندگان در مسیر جنگلی ارفع کوه از جاذبه های خاص این منطقه است.

جنگل های بکر در مناطقی که میان بومیان و اهالی «پرتاس» خوانده می شوند، دارای مسیرهای دشوار بوده و به لحاظ قرار گرفتن در ارتفاعی خاص، همواره درپوششی از مه قرار داشته و مناظر بدیعی را پدید می اورند. در میان این نوع از جنگل ها نیز دره های زیبا، به همراه نهرها، آبشارها و چشمه سارهای متعدد خودنمایی می کند.

وجود درخت ها و درختچه های منحصر بفردی مانند سف، تل، تلکا، زرشک، آلاش و لازه بهمراه گیاه ریشه دار وحشی مانند ازگل، ولیک، زال زالک، انگور، سولس و ته دونه بر جذابیت های جنگلی این منطقه افزوده است.

بی شک دیدنی ترین و زیباترین منطقه ارفع ده قله ۲۸۰۰ متری ارفع کوه است که در منطقه ای بسیار خوش آب و هوا قرار دارد و با چشم اندازی دل پذیر و دل نواز و تلفیقی از صخره، جنگل ودشت ارفع کوه را متمایز از سایر دیدنی های این منطقه می کند.

ارفع کوه از محبوبیت خاصی برخوردار بوده و همه هفته جایگاه عاشقان طبیعت سبز سواد کوه است. این کوه در تمام فصول قابل صعود است اما بهار و پاییز به خاطر جلوه های ویژه و خاصی که به کوه می دهند بهترین فصل ها برای صعود آن محسوب می شود.

پرو چشمه :

 

اگر دنبال جایی هستید که صدای آب گوشتان را نوازش دهد و نیمه روزی را در آسایش به سر ببرید بهترین جای موجود در این روستا پرو چشمه است که هوای خوب و خنک همراه با چشمه های پر آب خستگی ۵ کیلومتر راه پیاده از روستا تا این منطقه را از بدن شما خارج می کند. از سرچشمه‌ آن که به پایین نگاه کنید شاخه‌های زیاد آب را می‌بینید که به زندگی جان می‌دهند و مسیر حیات را در پیش می‌گیرند‌.

برای رسیدن به این چشمه زیبا باید ازمسیر بکرجنگلی دوآب گذشت . وجود جنگل های بکر ودست نخورده وحیوانات وحشی ازجمله خرس که گاهی اوقات درمسیر رد پای آن دیده می شوداین منطقه را تبدیل به یک منطقه دیدنی و کم نظیر کرده است اما نکته مهم این است که برای بازدید از این چشمه زیبا حتما از راهنمای محلی یا کسی که به منطقه مسلط است باید کمک گرفت چون این منطقه یک منطقه مه گیرو بکر است و احتمال منحرف شدن از مسیر اصلی وجود دارد.

چلو بن :

بعضی از افراد دوست دارند که با طی مسیر کوتاه به جایی زیبا که کنار چشمه نیز باشد و آب و هوای خوبی داشته باشد برسند. چلو بن در کنار مسیر اصلی روستا قرار دارد و مسافران می توانند با خودرو شخصی خود به آنجا آمده و لحظات خوبی داشته باشند. ولی (چلو بن) به دلیل اینکه بین جنگل و در دره کوچکی واقع شده گاه درجه حرارت آن از روستا ۵درجه پایین تر است.

مسیر دسترسی به ارفع کوه :

در کیلومتر ١۵٠ از تهران به قائم شهر ( کیلومتر۶٧ از قائم شهر ) در ۷ کیلومتری بعد از روستای ورسک کنار کمپ هلال احمر و نزدیک مسجد امام علی (ع) به مسیر فرعی ورود به روستای ارفع ده میرسیم . ( بین ایستگاه های سرخ آباد و سوادکوه در خط آهن تهران گرگان).

مطالب مرتبط