برج هشتل آمل

جاذبه های گردشگری مازندران آمل

در ۵ کیلومتری شرق آمل از جاده بابل به روستای هشتل آمل می رسیم که در ان یکی از آثار تاریخی آمل به نام برج هشتل آمل واقع شده است . برج هشتل آمل مجموعه ای عظیم از پنج برج آرامگاهی بوده که به شکل مثلث در کنار یکدیگر قرار گرفته اند . یکی از برج های برج هشتل آمل نسبت به سایر برج ها بزرگتر است که ان را به سردارمیرقوام الدین مرعشی، سر سلسله مرعشیان نسبت داده اند . سردارمیرقوام الدین مرعشی در زمان حمله تیمور برای محافظت از مردم از خود مقاومت و شجاعتی نشان داد که دلیل شهرت او می باشد و سردار سپاه میر قوام الدین جان خود را برای حفاطت مردمش در مقابل حمله چنگیز از دست داده است.

 

جاذبه های گردشگری مازندران آمل

اگر به بنای اصلی برج هشتل آمل بنگریم این بقعه به شکل چهار ضلعی بوده که مسجدی در کنار ان قرار گرفته است و ایوانی در جلوی مسجد ساخته شده است. بنای اصلی برج هشتل آمل از داخل چهار گوشه و در هر یک از اضلاع یک طاقنمای بلند وجود دارد . بالای هر یک از بدنه ها سیزده قرنیس سینه کفتری است. گنبد بنای برج هشتل آمل از خارج از نوع گنبدهای زاویه دار مخروطی و سه گنبد دیگر در گورستان به بقعه متصل می شوند .

از پایین که به بالای برج هشتل آمل می نگریم این بنای چهار ضلعی با چهار گوشواره گود به تدریج تبدیل به دایرۀ کامل می شود که بر روی این دایره گنبدی بلند نوک تیز ساخته اند .

برج هشتل آمل در تاریخ ۱۳۸۲/۰۵/۰۷ به شماره ۹۳۵۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است و یکی از جاذبه های تاریخی و گردشگری آمل محسوب می گردد.

مطالب مرتبط