مقبره آل يعقوب خوی

Al tomb Jacob mood (1)

جاذبه های مذهبی ایران مقبره آل يعقوب خوی

در خيابان طالقاني روبروي ضلع غربي بازار قديمي خوي و در داخل بافت قديمي شهر مقبره ای مربوط به آل يعقوب وجود دارد که برای ورود به آن می توانید از سه در ورودی که يكي از داخل كوچه‌اي كه مقبره در آن واقع شده و دو تاي ديگر مشرف به خيابان طالقاني مي‌باشند استفاده کنید .

Al tomb Jacob mood (2)

جاذبه های مذهبی ایران مقبره آل يعقوب خوی

اگر به بنای مقبره آل يعقوب خوی بنگرید مناره رفيعي از آجر را در کنار يك گنبد كوتاه با روپوش فلوني می بینید . پنجره‌هاي مقبره آل يعقوب از شبستان مقبره مشرف به حياط مقبره می باشند . در کنار شبستان مقبره همان اتاق گنبد دار دیده می شود که با ورود به آن ، گنبد ضريح را مشاهده می کنید .

Al tomb Jacob mood (3)

جاذبه های مذهبی ایران مقبره آل يعقوب خوی

اگر سالها پیش به مقبره آل يعقوب خوی می آمدید آيينه كاري های محوطه اتاق بخصوص در سقف گنبدی شکل ان چشم هایتان را خیره می کرد اما اکنون با گذر زمان آينه‌ها كدر شده‌اند و زيبايي آن به چشم نمي‌خورد.

Al tomb Jacob mood (4)

جاذبه های مذهبی ایران مقبره آل يعقوب خوی

در معماری بنا ديوارهاي اتاق اصلي در قسمت زيرين با كاشي‌هاي رنگارنگ مزین شده اند و در پيشاني پنجره‌اي مشرف به خيابان دارد و در حياط كتيبه‌هايي از آيات قرآن و نقوش شير و خورشيد با كاشي‌هاي الوان جلب توجه مي‌كند، اتاق ديگري نيز در ضلع جنوبي بنای مقبره وجود دارد كه در آن فرزندان و اقوام آل يعقوب مدفون شده‌اند.

SONY DSC

جاذبه های مذهبی ایران مقبره آل يعقوب خوی

در داخل مقبره آل يعقوب خوی سنگي بر ديوار وجود دارد كه مردم معتقدند که اگر نيتی داشته باشند برای برآورده شدن حاجت مهر به آن سنگ بچسبانند ، اگر مهر به سنگ چسبيد حاجت آنها برآورده مي‌شود.

امتیاز شما
[Total: 10 Average: 2.2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.