جاذبه ی گردشگری تهران و موزه آبگینه

موزه آبگینه و سفالینه از معدود موزه هایی است که برای گردشگرانی که هدفشان هم تماشای هنر و هم کسب تجربه پیشینیان است در خیابان ۳۰ تیر تهران فراهم شده است.

ساختمان این موزه به قوام السلطنه، وزیر احمد شاه قاجار، متعلق بوده است که در دو طبقه و پنج تالار، خود زیبایی چشم نوازی را به همراه داشته است.

ساختمان مشتمل از تالار هایی که به غیر از دو تالار که در طبقه اول قرار دارند، مابقی تالار ها در طبقه فوقانی جای دارند. تالار بلور که در همکف ساختمان می باشد، مملو از قدیمی ترین شیشه ها و لوله های شیشه ای و سفال ها می باشد.

این ساختمان دارای انواع تزیینات می باشد که از جمله آنها می توان به منبت کاری چهارچوب درها و پله ها و ۵۰ نوع آجرکاری نما اشاره کرد. همچنین طراحی ویترین های موزه بر عهده هانس هولاین اتریشی بوده است.

موزه آبگینه موزه تخصصی شیشه و سفال است و از قدیمی ترین شیشه ها و لوله های شیشه ای به نام سیلندر شیشه که از معبد چغازنبیل کشف شده و متعلق به هزاره دوم قبل از میلاد می باشد تا هر آنچه فکرش را بکنید در آن یافت می شود.

در طبقه اول نیز قدیمی ترین سفال دست ساز از دوران اشکانی مربوط به هزاره اول و شیشه های و سفال های دوره های پیش از تاریخ موجود است. تالار صدف شامل اوناع سفال های قرن سوم و چهارم شهر نیشابور است که به علت شباهتش به صدف نیمه باز به این نام شهره است.

گچبری ساختمان در دو دوره انجام شده است؛ دوران قوام و سبک غربی در زمان سفارت مصر و دوره قاجار و آینه کاری های آن دوره.

تالار شماره چهار به نام زرین که مشتمل از ظروف زرین فام دوران سلجوقی می باشد، دارای ظروفی است که دور تا دور آن با خط نستعلیق و نسخ مزین شده است.ضمن اینکه چهره های مغولی روی این ظروف خودنمایی میکنند که با توجه به شهر محل پیدایش دارای نقوش متفاوتی است.

پنجمین تالار با نام لاجورد دارای لعاب هایی فیرزه ای رنگ است که به جا مانده از قرن هفتم و هشتم (دوره ایلخانی) است.

با رسیدن به دوران صفویه اشیا بیشتر جنبه مصرفی به خود می گیرند. از این دست می توان به گلاب پاش و صراحی و همچنین میزی با لعاب هفت رنگ و مزین به چهره های شخصیت های شاهنامه با نامشان که از دوره قاجار به میراث رسیده است.

بخش های این موزه تخصصی شامل بخش اداری در زیرزمین و دبیرخانه و ریاست در طبقه فوقانی است. کتابخانه ای نیز شامل ۴۰۰۰ جلد کتاب فارسی و انگلیسی در زمینه های باستان شناسی، تاریخ و هنر در ضلع شمال غربی قرار دارد.

بناهایی نیز در دست احداث است که شامل کلاس های آموزشی و نمایشگاه موقت است و در شمال محطه قرار دارد.

تا سال ۱۳۳۰ قوام السلطنه در این مجموعه زندگی و کار میکرده که بعد از آن ۷ سال در اختیار سفارت مصر قرار گرفت. سفارت افغانستان و بانک بازرگانی نیز در آن محل کار می کردند که در سال ۱۳۵۵ مهندسان ایرانی و اتریشی تغییراتی در آن لحاظ کردند.

موزه به صورت ۸ ضلعی و ۷۰۰۰ مترمربع را در اختیار دارد. در و پنجره های نفیس دوران سلجوقی این مجموعه می تواند الهام بخش معماران برای طرح های کلاسیک باشد.

این مجموعه در خیابان جمهوری، خیابان سی تیر، پلاک ۵۵ قرار دارد.

مطالب مرتبط