دیدنی های گیلان قلعه رودخان

قلعه ی تاریخی رودخان در دل جنگل قرار گرفته است و در دوره ی سلجوقیان تجدید بنا شده است و از پایگاه های مبارزاتی اسماعیلیان بوده است. بر سر در ورودی قلعه ی رودخان نوشته شده است که در سال ۹۱۸ تا ۹۲۱ هجری قمری برای سلطان حسام الدین امیردباج بن امیر علاء الدین اسحق تجدید بنا شده است. این کتیبه در موزه گنجینه رشت نگهداری می شود.

قلعه ی رودخان در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر فومن استان گیلان قرار گرفته است و مربوط به دوران سلجوقی است. مساحت قلعه ی رودخان ۲۶ هکتار است و بر فراز ارتفاعات روستای رودخان قرار گرفته است. دیوار قلعه ۱۵۰۰ متر طول دارد و در آن ۵ برج قرار گرفته شده است. قلعه رودخان بین ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و در کنار رودخانه ای به همین نام قرار دارد.

رودخانه ی رودخان که در سمت راست قلعه قرار گرفته است از ارتفاعات سرچشمه می گیرد و آب آن از جنوب به شمال در جریان است. علاقمندان به دیدن قلعه رودخان می توانند از شهر فومن عبور کنند و سپس با گذشتن از روستاهای گشت ، كر و محله ، گشت رودخان ، سیاه كش ، گوراب پس ، ملسكام و سعیدآباد به روستای قلعه رودخان برسند . پس از گذشتن از حیدرآلات و طی سه كیلومتر جاده خاكی وارد اراضی پارك جنگلی قلعه رودخان شده و بایدمسیر ۵/۱ كیلومتری صعود تا محل قلعه را از راه پله احداث شده، عبور كنند.

قلعه خان دارای دو بخش است که شامل قسمت ارگ یا شاه قلعه در دو طبقه و از آجر ساخته شده كه در قسمت غربی این بنا واقع است. قلعه كلا دارای دو ارگ شانزده قراول خانه است.قسمت دوم قلعه، قسمت نظامی یا قورخانه است كه در قسمت شرقی قلعه رودخان قرار دارد. ورودی یا دروازه ی قلعه شمالی شامل دو برج توپر بسیار عظیم است . بین روستای قلعه خان تا خود قلعه طبیعت بسیار زیبا به همراه چشم اندازهای زیاد است. در مسیر صعود به قلعه درختانی با قدمت طولانی به سمت آسمان قد علم كرده و نور از لابه لای شاخه های این درختان به پایین می ریزد. کاربرد طاق های جناغی و انواع مختلف آن در قلعه خان و طرح های آجرکاری و سنگ چینی نشاندهنده ی دقت نظر سازندگان آن است.

مطالب مرتبط