مناطق دیدنی آنکارا

شهر آنکارا پایتخت کشور ترکیه است. این شهر دومین شهر بزرگ بعد از استانبول می باشد.قدمت آنکارا به عصر برنز و تمدن هاتیهایاها بر می گردد که در هزاره دوم قبل از میلاد مسیح در این منطقه می زیسته اند. آنکارا پایتخت پهناور ترکیه در دل خود از ساختمان های مدرن شهری، نهادهای دولتی و شرکت های تجاری گرفته تا دانشگاه ها و سفارت خانه های خارجی را جای داده است. آنکارا شاهراه ارتباطی و قطب حمل و نقل ترکیه محسوب می شود که دقیقا در مرکز کشور و قلات آناتولی قرار گرفته و راه را برای دسترسی مسافران به سایر مناطق مهم ترکیه هموار می کند. بسیاری از بناهای تاریخی و مکان های گردشگری آنکارا در اطراف میدان اولوس واقع شده اند. با شرکت در تور آنکارا می توانید از مناطق گردشگری زیادی دیدن نمائید. با یک گشت یک روزه می توانید بازدید سریعی از مهمترین مکان های توریستی آنکارا داشته باشید، اگر وقت کمتری داشتید، آنیت کبیر و موزه تمدن آناتولی را هرگز از دست ندهید. برای اقامت های طولانی مدت، شهر مدرن آنکارا جاذبه های متنوع و زیادی برای بازدید دارد. در ضمن مراکز خرید زیادی در این شهر قرار دارد و هیچ کس دست خالی از آنجا برنمی گردد.

بهترین زمان سفر به آنکارا

شهر آنکارا دارای آب و هوای قاره ای است. زمستان هایش به خاطر ارتفاع از سطح دریا، سرد و پربرف است و تابستان هایش گرم و خشک می باشد. تابستان آنکارا از سایر شهرهای ساحلی ترکیه مطبوع تر است. شب های تابستانی، گاهی خنک هم می شود، آن قدری که بد نیست ژاکتی به همراه داشته باشید. باران بیشتر در بهار و پاییز می بارد، اما معمولا مقدارش زیاد نیست و نباید نگران خیس شدن بشوید. برای سفر به  آنکارا را بهتر است ماه های مه (اردیبهشت)، ژوییه (خرداد) و از سپتامبر تا نیمه اکتبر (از اواسط شهریور تا اواخر مهر) را انتخاب کنید.

مناطق دیدنی آنکارا

شهر آنکارا دارای مناطق دیدنی و گردشگری بسیاری است که برخی از آن ها عبارتند از :

مقبره ی آتاتورک

آتاتورت بنیان گذار جمهوری ترکیه بود ، مقبره ی او بر روی یک تپه ی خیره کننده در بخش “آنتیپ ” شهر آنکارا قرار دارد که در سال ۱۹۴۴ بنا شد و در ۱۹۵۳ کامل شده است. این مقبره در واقع تلفیقی از ایده های معماری باستانی و مدرن است و به عنوان یک دستاورد معماری مدرن ترکیه بدون رقیب باقی مانده است. بنایی ساده است که حیاط بزرگی پوشیده با کفپوش های موزاییکی دارد. در تمامی گوشه های محوطه ی مقبره ی آتاتورک سربازها حضور دارند و ممکن است به شما سخت بگیرند، به خصوص در زمان تعویض شیفت. در اینجا یک موزه که مجسمه مومی آتاتورک را در خود جای می دهد، وجود دارد و نوشته ها، نامه ها و اشیایی متعلق به آتاتورک، همچنین نمایشگاهی از عکس هایی که لحظات مهم در زندگی او و در تاسیس جمهوری را ضبط کرده اند، دیده می شوند. این مکان همه روزه و موزه هر روز غیر از روزهای دوشنبه باز است. در طول شب های تابستان نیز یک نمایش نور و صدا در مقبره ی آتاتورک اجرا می شود.

معبد آگوستوس و روم آنکارا

بعد از اینکه اناتولی مرکزی به تسخیر امپراتوری روم در آمد بنا به یافته ها معبد آگوستوس و روم آنکارا در سال ۲۵ پیش از میلاد به دست آگوستوس اکتاویان ساخته شد . امروزه معبد آگوستوس و روم در منطقه اولوس واقع شده و به عنوان سایتی تاریخی مورد استفاده محققان و کاوشگران قرار می گیرد . این معبد که از جاذبه های گردشگری ترکیه به شمار می اید با قدمتی بیش از ۲ هزار سال گردشگران بسیاری را به سوی خود فرا می خواند . معبد آگوستوس که با نام آنکی رانوم (Ancyranum Monumentum) نیز شناخته می شود در محله حاجی بایرام آنکارا واقع شده و گردشگران تور آنکارا با بازدید از آن می توانند یکی از مهمترین بناهای تاریخی شهر را ببینند. این معبد که پس از فتح آناتولی مرکزی به وسیله امپراتوری روم، قبل از میلاد بنا نهاده شده است . در قرن دوم توسط رومی ها گسترش یافت و سپس در قرن پنجم بیزانسی به کلیسا تبدیل شد. این مکان در ناحیه یولوس و در مجاورت مسجد حاجی بایرام قرار گرفته است.

 تئاتر رومی آنکارا

تئاتر رومی آنکارا یکی مهم ترین مکان های توریستی با قدمت بسیار بوده که تاریخ آن به قرن دوم بعد از میلاد بر می گردد و مورد توجه گردشگران  تور آنکارا قرار دارد . این بنای تاریخی در سال ۱۹۸۲ کشف شد و یک سال بعد حفاری ها جهت کشف دیگر آثار به جای مانده از ساختمان تئاتر رومی آغاز گردید . بعد از جست و جوی بسیار ، چندین مجسمه رومی کشف شد که اکنون در موزه تمدن آناتولی در معرض دید ، گذاشته شده اند . حفاری ها جهت رویت قسمت مربوط به تماشاچیان همچنان ادامه دارد .

 

قلعه آنکارا

قلعه آنکارا بر روی تپه ای در قلب آنکارا واقع است و یکی از نمادهای پایتخت به شمار می رود. با گشتی درون این قلعه می توانید نگاهی به ترکیه باستان داشته باشید. دیوار های این بنا که به طول ۱۴-۱۶ متر هستند شما را شگفت زده خواهند کرد. زیر بنای این قلعه توسط غلاطیه ایها بر روی یک رخنمون گدازه مهم بنا شد و توسط رومیها تکمیل شد. رومی های شرقی و سلجوقی ها بازسازیها و الحاقاتی را انجام دادند. ناحیه اطراف و داخل قلعه که قدیمی ترین بخش آنکارا است، حاوی بسیاری از نمونه های ظریف معماری سنتی است. همچنین نواحی سرسبزی برای استراحت وجود دارند. این قطعه درواقع نماد شهر آنکارا بوده که بر تپه ای به ارتفاع ۹۷۸ متر در منطقه یولوس ساخته شده و شاید به دستور میداس پادشاه آنکارا در دوران هیتایتی ها ساخته شده که به عنوان پادگان ساخته شد و بعدها توسط رومی ها و گلاتین ها تکمیل شده است.

موزه فرهنگ در آنکارا

موزه فرهنگ شناسی آنکارا موزه ای است که در داخل یک ساختمان سنگ مرمر سفید با معماری فوق العاده واقع شده و به موضوع فرهنگ تمدن ترک اختصاص یافته است . موزه فرهنگ شناسی در بلوار طلعت پاشا بر روی یک تپه در نمازگاه آنکارا واقع شده و آثاری نفیس و ارزشمند را در معرض دید عموم قرار داده است . این موزه که از جاذبه های گردشگری ترکیه به شمار می آید در ساختمانی واقع شده که طراحی آن بر عهده عارف حکمت بوده و در بین سال های ۱۹۲۵ تا ۱۹۲۸ ساخته شده است . این موزه بعد از مرگ آتاتورک در کاخ دولما باغچه استانبول از تاریخ ۲۱ نوامبر ۱۹۳۸ تا ۱۰ نوامبر ۱۹۵۳ به طور موقت میزبان تابوت مصطفی کمال آتاتورک شد تا آنیت کبیر به عنوان آرامگاه دائمی این شخص برجسته ساخته و آماده گردد . این موزه حاوی مجموعه نفیس از صنایع دستی مربوط به فرهنگ عامه و آثار مربوط به مساجد دوران سلجوقی و عثمانی است.

 

موزه هوانوردی در آنکارا

این موزه در شهر آنکارا و در نااتیمسگوت قرار گرفته و در این موزه مدل های کوچک و بزرگ از هواپیما و تصاویر بی نظیر بزرگ هوایی موجود است. موزه هوانوردی آنکارا که از جذاب ترین موزه های این شهر می باشد زیر نظر نیروی هوایی ترکیه فعالیت می کند و در سال ۱۹۹۸ میلادی تاسیس شده است . موزه هوانوری در منطقه اتیمسگوت آنکارا ، در بلوار سلطان محمد فاتح واقع شده و تا مرکز شهر ۱۶ کیلومتر فاصله دارد . این موزه که از جاذبه های گردشگری ترکیه به شمار می آید دارای دو بخش – یکی در هوای آزاد و دیگری در فضای سرپوشیده – می باشد که هر کدام از این بخش ها با اثاری جالب و دیدنی می توانند تا ساعتی گردشگران تور آنکارا را به خود مشغول سازند .

موزه نقاشی در آنکارا

موزه نقاشی و مجسمه سازی در نزدیکی موزه فرهنگ قرار دارد که مجموعه غنی از هنر ترک متعلق به اواخر قرن ۱۹ تا به امروز را در خود جای می دهد. در این موزه همچنین گالری هایی برای نمایش آثار مهمان وجود دارد. موزه نقاشی همه روزه غیر از روزهای دوشنبه باز است.

 موزه رادیو و تلویزیون ترکیه در آنکارا

موزه ی رادیو و تلویزیون ترکیه در آنکارا در منطقه ی اورن که ساختمان مرکزی هیات مدیره ی رادیو و تلویزیون ترکیه آنجاست ، واقع شده است. در موزه رادیو و تلویزیون ترکیه (TRT) آثار و ادوات مربوط به دوران آغازین فعالیت رادیو در ترکیه از جمله گرامافون ها و رادیوهای قدیمی به نمایش گذاشته شده است. موزه رادیو و تلویزیون روزهای دوشنبه، چهارشنبه و جمعه از ۱۱ صبح تا ساعت ۱۵ باز است.

 موزه مردم شناسی

یکی از نخستین موزه هایی که در دوره ی جمهوریت ساخته شده است ، موزه ی مردم شناسی است.این موزه در حال حاضر از ده سالن، یک کتابخانه، یک آرشیو، مخازن و قسمت مخصوص امور اداری تشکیل شده است. در یکی از سالن ها در ورودی موزه، محل دفن آتاتورک دیده می شود. عناوین سالن های دیگر موزه عبارتند از: سالن البسه و زیورآلات، سالن گلدوزی ها و کاردستی ها، سالن پارچه ها و غیره.

شهربازی فوق العاده آنکارا 

یکی از بهترین شهر بازی های دنیا شهر بازی آنکارا ترکیه است. مساحت کل آنکاپارک آنکارا ۱۲۰۰۰۰۰ مترمربع است و ۱۰۰۰۰۰مترمربع آن توسط اسباب بازی های مختلف اشغال شده است. پارک شامل ۱۲۱۷ اسباب بازی بزرگ و کوچک است البته برای استفاده چهارفصل از این پاک، برخی از اسباب بازی ها در زیر ۱۰ چادری که برای این اسباب بازی ها در نظر گرفته شده، قرار دارند. به زودی بزرگ ترین باغ وحش خاورمیانه در آنکاپارک افتتاح خواهدشد که مجهز به بیمارستان حیوانات نیز است.

در شهربازی بزرگ آنکارا ترن هوایی به طول ۸۷۰ متر و ارتفاغ ۳۵ متر وجود دارد که یکی از مهیج ترین ترن های هوایی دنیاست. همچنین چرخ فلک آن یکی از بزرگ ترین چرخ فلک های دنیاست. مجسمه های به کار برده شده در این پارک بسیار زیبا و عظیم الجثه هستند. مجسمه غول پیکر دایناسور آنکاپارک آنکارا، با ۷۰ متر ارتفاع در کتاب گینس (رکوردهای جهانی) ثبت شده است. این پارک از جاهای دیدنی ترکیه است که بازدید از آن، به یادماندنی خواهدبود. نگران تردد در این شهربازی بزرگ آنکارا نباشید. وسایل حمل و نقل عمومی شما را در پارک می چرخانند و می توانید در کنار اسباب بازی یا محل دلخواه تان پیاده شوید. پارکینگ شهربازی نیز در خدمت بازدیدکنندگان است.

 پارک جنگلی آتاتورک آنکارا

ترکیه دارای آب و هوای مرطوب وطبیعت بسیار زیبا و آب و هوای سالم است. ترکیه جنگل های بسیاری وجود دارد. پارک جنگلی آتاتورک، یکی از مراکز تفریحی بسیار مهم در آنکارا تلقی می شود و دارای باغ وحش، چایخانه و محل هایی برای پیک نیک است و محصولات متنوعی نیز در این پارک ترکیه تولید می کند. بسیاری از تفریحات آنکارا در حومه شهر قرار دارد و وسایل نقلیه عمومی برای دسترسی به آنها وجود دارد. برای این پارک اتوبوس، مینی بوس و قطار وجود دارد. از دیگر مکان های دیدنی می توان موزه جنگ آزادی، موزه جمهوری، موزه تاریخ طبیعی، موزه فضای باز لکوموتیو، موزه هواشناسی، موزه اسباب بازی، موزه زراعت، مسجد حاجی بایرام، مسجد اصلان خانه، مسجد اهلی اولان، مسجد علاالدین، مسجد ینی جناب احمد و مسجد کجاتپه را نام برد.

مراکز خرید

یکی از مهم ترین جاذبه های سفر به آنکارا  مراکز خرید است و گردشگران برای تهیه سوغات و تفریح هم که شده سری به بازارها و مراکز خرید شهر می زنند. مراکز تجاری آنکارا در ترکیه معروف بوده و تعدادی از گردشگران تنها جهت تجارت و خرید از این مراکز تجاری به آنکارا سفر می کنند. بازدیدکنندگان از این شهر معمولا مایل هستند از فروشگاه های قدیمی در چیکریکچیلار یوکوشو نزدیک به اولوس دیدن کنند. خیابان مسگران یا باکیرجیلار چارشیسی محبوبیت خاصی دارد و بسیاری از اشیای جالب قدیمی و جدید را، علاوه بر اشیای مسی، می توان در اینجا یافت، مانند جواهرات، فرش، لباس، عتیقه جات و کارهای سوزن دوزی شده  و غیره. با رفتن به بالای تپه به سمت دروازه ارگ، می توانید مغازه های جالب بسیاری را ببینید که ادویه ها، مویه های خشک شده، آجیل و هر نوع محصول دیگری را می فروشند.

حمل و نقل

فرودگاه بین المللی آنکارا در شمال این شهر است و ۳۵ کیلومتر با این شهر فاصله دارد. بوسیله ی قطار می توانید به این فرودگاه دسترسی داشته باشید. حمل و نقل عمومی در این شهر مبتنی بر تاکسی اختصاصی، اتوبوس و مترو است. مترو وسیله ای است که شما می توانید با آن به اکثر نقاط شهر سریعا سفر کنید. وسیله دیگر اتوبوس بوده و شما می توانید از ایستگاه های اتوبوس برای رسیدن به مرکز شهر استفاده کرده و از ایستگاه اصلی به تمام مراکز دیدنی که در ۵ کیلومتری جنوب غربی شهر قرار گرفته، سفر کنید. وسیله دیگر تاکسی است. تاکسی های این شهر تماما به رنگ زرد بوده و محاسبه نرخ کرایه با استفاده از تاکسی متر انجام می گیرد. نرخ اولیه تاکسی متر در بدو ورود با وسیله حدود ۲ دلار است و پس از طی یک مسیر ۱۰ کیلومتری حدود ۲۰ الی ۳۰ دلار با توجه به وضعیت ترافیک باید پرداخت کرد. این تاکسی ها فقط به صورت اختصاصی مسافر سوار می کنند.

مطالب مرتبط