معرفی زیبا ترین اماکن گردشگری آلانیا

یکی از شهر های مهم و توریستی ترکیه، شهر الانیا می باشد که طرفداران زیادی دارد و هرساله علاقه مندان بسیاری را به سوی خود جذب می نماید.

این شهر به سبب آثار تاریخی و بناهای زیبایی که دارد نقش بسزایی را در گردشگری ترکیه ایفا می کند در ادامه به بررسی تعدادی از جاذبه های گردشگری آلانیا خواهیم پرداخت.

موزه باستان شناسی آلانیا

در این موزه آثار فراوانی وجود دارد که مربوط به ۶۲۵ سال قبل از میلاد مسیح بوده و شامل آثار برنزی، نگاره هایی به زبان فنیقی، آثار مرمری، سرامیکی، شیشه ای و موزاییکی می باشد که متعلق به رومی های دوره بیزانس (سده های ۵تا ۷ قبل از مسیح) بوده است. همچنین نگاره های سفالین به زبان کارامان در کنار آثار بسیاری از دوره های مختلف کلاسیک، رم، بیزانس، سلجوقی، عثمانی و نهایتا دوره جمهوری در معرض نمایش بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

alaniya1

در سالن مردم شناسی این موزه آثار هنری، دستی، صلاح های جنگی، جواهرات و ظروف بسیاری متعلق به ترکهای مسلمان اطراف آلانیا وجود دارد.

یکی از بهترین اماکن دیدنی آلانیا خانه ای است که به سبک مردمان بومی تزئین شده و با چیدمان زیبای آلانیایی در معرض دید همگان قرار گرفته است.

موزه مردم شناسی آلانیا

در سال ۱۲۲۶ میلادی و در زمان حکومت سلجوقیان بنای کیزیل کوله به جهت مقاصد نظامی و برای حفاظت از اسکله شهر بنا گردیده است که هم اکنون به عنوان سمبل آلانیا شناخته می گردد.

kezilkoli

این بنا در سالهای ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۳ مورد بازسازی قرار گرفت  و پس از آن ابتدا به محل نمایش دائمی  فرش، لباس، بشقاب، تابه و اسلحه و سپس به عنوان موزه مردم شناسی آلانیا مورد استفاده قرار گرفت.

قلعه آلانیا

در سال ۱۲۲۵ میلادی علاءالدین کیقباد (یکی از سلاطین سلجوقی) قلعه آلانیا رابر روی خرابه های بجا مانده از دژهای رومی بنا نهاد. این قلعه در دل خود مکان های زیادی ازجمله کلیسای آگیوس جورجز،مسجد سلطان سلیمان،معبد آکشبه سلطان،حمام سلجوقی،انبارهای بدستن،آراستا،معبدزددی زینب،قصر سلطان علاء الدین،آب انبارهای کوچک وبزرگ،دیوارها وزندان وفانوس دریایی را در خود جای داده است و یکی از زیبا ترین جاذبه های گردشگری آلانیا محسوب می گردد.

qaleeAlaniya

خرابه های محمودتلار آلانیا

در ۲۲ کیلومتری آلانیا شهر محمودتلار وجود دارد که هم اکنون جز خرابه هایی از آن باقی نمایند ه است. در این شهر آثاری چون کلیساها، حمام ها، آب انبار ها، مراکز مسکونی، استادیوم تئاترو یک معبد کوچک مشاهده می گردد و از جذاب ترین مراکز دیدنی آلانیا می باشد.

The ruins Mahmutlar Alanya

خرابه های سیدرا آلانیا

در محلی مابین کارگاجیک و سکی امروزی شهری واقع است که ۳۰۰ سال قبل از میلاد بنا نهاده شده است. این شهر که بر روی یک تپه واقع شده به نظر می رسد که متعلق به رومیان بوده است.

Sidra ruins Alanya

شهر بندری ایوتاپه آلانیا

یکی دیگر از شهرهای رومی زیبا که در ۳۰ کیلومتری شرق آلانیا واقع شده، شهر بندری ایوتاپه می باشد که به واسطه یک بزرگراه بزرگ به آلانیا متصل می شود. این شهر به عنوان یادبود همسر شهر آنتیکوس به این نام نهاده شده است و دارای اماکن حفاظت شده زیبایی چون حمام کلیسا، آکروپل،نکروپل و همچنین یک بندر کوچک می باشد.

She tops the port city of Alanya

بندر کشتی سازی سلجوق آلانیا

این بندر که در دوره سلجوقیان به سال ۱۲۲۸ برای مقابله با تهدیدات وارده از سمت جنوب ساخته شده است به وسیله ۲ برج و بارو که در بالای ۵ انبار موجود در بندر وجود دارد مورد حفاظت قرار میگرفته است.

Harbor Seljuk Shipyard Alanya

قلعه یا مسجد سلیمانیه آلانیا

این مسجد که در قرن ۱۶ بنا شده است یکی از زیبا ترین تجلی های معماری دوره عثمانی به شمار می رود. پنجره ها و درب های کنده کاری شده این مسجد نشانه هنر زیبای این دوره هستند.

Alanya Castle or the Süleymaniye Mosque

مسجد امیر بدرالدین آلانیا

این مسجد زیبا که در سال ۱۲۲۷ توسط امیر بدرالدین ساخته شده دارای منبر سنگی و مناره کوچک زیبایی می باشد که نشان دهنده هنر سنگ تراشان آن دوره است.

masjedbadrodin2

مهمانسرای آلارا آلانیا

این مهمانسرای زیبا که ۲۰۰۰ متر مربع مساحت دارد و تماما از سنگ تراشیده شده در فاصله ۹ کیلومتری از خط ساحلی و در دره آلارا واقع شده است. مهمانسرا در سال ۱۲۳۲ به دستور سلطان علاءالدین کیقباد بنا نهاده شده و در حال حاضر با توجه به وضعیت خوبی که داراست، ارزش دیدن دارد.

alara1

کاروانسرای شاراپسا آلانیا

یکی دیگر از کاروانسرا های دیدنی آلانیا می باشد که در فاصله ۱۵ کیلومتری جاده آلانیا-آنتالیا واقع شده است. این کاروانسرا به دستور قیاس الدین کیخسرو و در زمینی به مساحت ۸۵۰ متر مربع ساخته شده است.

sharapsa

امتیاز شما
[Total: 3 Average: 2.7]

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.