معرفی زیبا ترین اماکن گردشگری آلانیا

یکی از شهر های مهم و توریستی ترکیه، شهر الانیا می باشد که طرفداران زیادی دارد و هرساله علاقه مندان بسیاری را به سوی خود جذب می نماید.

این شهر به سبب آثار تاریخی و بناهای زیبایی که دارد نقش بسزایی را در گردشگری ترکیه ایفا می کند در ادامه به بررسی تعدادی از جاذبه های گردشگری آلانیا خواهیم پرداخت.

موزه باستان شناسی آلانیا

در این موزه آثار فراوانی وجود دارد که مربوط به ۶۲۵ سال قبل از میلاد مسیح بوده و شامل آثار برنزی، نگاره هایی به زبان فنیقی، آثار مرمری، سرامیکی، شیشه ای و موزاییکی می باشد که متعلق به رومی های دوره بیزانس (سده های ۵تا ۷ قبل از مسیح) بوده است. همچنین نگاره های سفالین به زبان کارامان در کنار آثار بسیاری از دوره های مختلف کلاسیک، رم، بیزانس، سلجوقی، عثمانی و نهایتا دوره جمهوری در معرض نمایش بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

در سالن مردم شناسی این موزه آثار هنری، دستی، صلاح های جنگی، جواهرات و ظروف بسیاری متعلق به ترکهای مسلمان اطراف آلانیا وجود دارد.

یکی از بهترین اماکن دیدنی آلانیا خانه ای است که به سبک مردمان بومی تزئین شده و با چیدمان زیبای آلانیایی در معرض دید همگان قرار گرفته است.

موزه مردم شناسی آلانیا

در سال ۱۲۲۶ میلادی و در زمان حکومت سلجوقیان بنای کیزیل کوله به جهت مقاصد نظامی و برای حفاظت از اسکله شهر بنا گردیده است که هم اکنون به عنوان سمبل آلانیا شناخته می گردد.

این بنا در سالهای ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۳ مورد بازسازی قرار گرفت  و پس از آن ابتدا به محل نمایش دائمی  فرش، لباس، بشقاب، تابه و اسلحه و سپس به عنوان موزه مردم شناسی آلانیا مورد استفاده قرار گرفت.

قلعه آلانیا

در سال ۱۲۲۵ میلادی علاءالدین کیقباد (یکی از سلاطین سلجوقی) قلعه آلانیا رابر روی خرابه های بجا مانده از دژهای رومی بنا نهاد. این قلعه در دل خود مکان های زیادی ازجمله کلیسای آگیوس جورجز،مسجد سلطان سلیمان،معبد آکشبه سلطان،حمام سلجوقی،انبارهای بدستن،آراستا،معبدزددی زینب،قصر سلطان علاء الدین،آب انبارهای کوچک وبزرگ،دیوارها وزندان وفانوس دریایی را در خود جای داده است و یکی از زیبا ترین جاذبه های گردشگری آلانیا محسوب می گردد.

خرابه های محمودتلار آلانیا

در ۲۲ کیلومتری آلانیا شهر محمودتلار وجود دارد که هم اکنون جز خرابه هایی از آن باقی نمایند ه است. در این شهر آثاری چون کلیساها، حمام ها، آب انبار ها، مراکز مسکونی، استادیوم تئاترو یک معبد کوچک مشاهده می گردد و از جذاب ترین مراکز دیدنی آلانیا می باشد.

خرابه های سیدرا آلانیا

در محلی مابین کارگاجیک و سکی امروزی شهری واقع است که ۳۰۰ سال قبل از میلاد بنا نهاده شده است. این شهر که بر روی یک تپه واقع شده به نظر می رسد که متعلق به رومیان بوده است.

شهر بندری ایوتاپه آلانیا

یکی دیگر از شهرهای رومی زیبا که در ۳۰ کیلومتری شرق آلانیا واقع شده، شهر بندری ایوتاپه می باشد که به واسطه یک بزرگراه بزرگ به آلانیا متصل می شود. این شهر به عنوان یادبود همسر شهر آنتیکوس به این نام نهاده شده است و دارای اماکن حفاظت شده زیبایی چون حمام کلیسا، آکروپل،نکروپل و همچنین یک بندر کوچک می باشد.

بندر کشتی سازی سلجوق آلانیا

این بندر که در دوره سلجوقیان به سال ۱۲۲۸ برای مقابله با تهدیدات وارده از سمت جنوب ساخته شده است به وسیله ۲ برج و بارو که در بالای ۵ انبار موجود در بندر وجود دارد مورد حفاظت قرار میگرفته است.

قلعه یا مسجد سلیمانیه آلانیا

این مسجد که در قرن ۱۶ بنا شده است یکی از زیبا ترین تجلی های معماری دوره عثمانی به شمار می رود. پنجره ها و درب های کنده کاری شده این مسجد نشانه هنر زیبای این دوره هستند.

مسجد امیر بدرالدین آلانیا

این مسجد زیبا که در سال ۱۲۲۷ توسط امیر بدرالدین ساخته شده دارای منبر سنگی و مناره کوچک زیبایی می باشد که نشان دهنده هنر سنگ تراشان آن دوره است.

مهمانسرای آلارا آلانیا

این مهمانسرای زیبا که ۲۰۰۰ متر مربع مساحت دارد و تماما از سنگ تراشیده شده در فاصله ۹ کیلومتری از خط ساحلی و در دره آلارا واقع شده است. مهمانسرا در سال ۱۲۳۲ به دستور سلطان علاءالدین کیقباد بنا نهاده شده و در حال حاضر با توجه به وضعیت خوبی که داراست، ارزش دیدن دارد.

کاروانسرای شاراپسا آلانیا

یکی دیگر از کاروانسرا های دیدنی آلانیا می باشد که در فاصله ۱۵ کیلومتری جاده آلانیا-آنتالیا واقع شده است. این کاروانسرا به دستور قیاس الدین کیخسرو و در زمینی به مساحت ۸۵۰ متر مربع ساخته شده است.

مطالب مرتبط