نقشه گرجستان

کشور گرجستان مناطق تفریحی و گردشگری بسیاری دارد اگر شما هم یکی از علاقمندان به تور گرجستان هستید بهتر است قبل از سفر اطلاعاتی در مورد موقعیت جغرافیایی گرجستان و نقشه ی ای  کشور در دست داشته باشید . کشور گرجستان در منطقه ی قفقاز و اوراسیا قرار گرفته است. قفقاز به منطقه ی مابین دریای خزر و دریای سیاه گفته می شود و به مرز بین قاره ی آسیا و اروپا اوراسیا می گویند. بنابراین کشور گرجستان هم در اروپا و هم در آسیا قرار گرفته است. گرجستان بدلیل واقع شدن در منطقه اوراسیا، یکی از مهمترین کشورها در برقراری ارتباط ترانزیت بین دو قاره است. کلمه ی ” گرجستان ” از کلمه ی یونانی ” گئورگیا ” به معنی کشاورزی گرفته شده است. بدلیل اقلیم مناسب این کشور، کشاورزی از باستان تا به امروز رونق فراوانی داشته است.

همانطور که در نقشه ی گرجستان  می بینید ،کشور زیبای گرجستان  از قسمت غربی با دریای سیاه ، از شمال با کشور روسیه ، از جنوب با کشورهای ترکیه و ارمنستان  و از جنوب شرقی با کشور جمهوری آذربایجان همسایه است. گرجستان هیچ گونه مرز مشترکی با کشورمان ایران ندارد.پایتخت گرجستان شهر تفلیس است. در حال حاضر این کشور عضو ناظر اتحادیه اروپا و ناتو است و همچنین از ۲۸ مارس ۲۰۱۷ میلادی کلیه کشورهای اتحادیه اروپا با این کشور قرارداد لغو روادید را اجرایی کرده اند. در حال حاضر کلیه ی قوانین داخلی کشور گرجستان مطابقت کامل با قوانین اتحادیه اروپا دارد. همچنین این کشور بیش از چهار سال است که عضو سازمان تجارت جهانی است. دامنه اینترنتی این کشور GE است و پیش شماره آن ۰۰۹۹۵ است. موقعیت زمانی این کشور نیز نسبت به گرینویچ ۴+ است که نیم ساعت از ایران جلوتر است.

کشور گرجستان با احتساب دو منطقه ی “آبخازیا” و “اوستیای جنوبی” حدود ۶۹۷۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد. دو منطقه ی “آبخازیا” و “اوستیای جنوبی” که جزو خاک این کشور بودند به زور و در طی جنگ ۵ روزه در سال ۲۰۰۸ میلادی توسط روسیه جدا شدند. در حال حاضر این دو منطقه اعلام استقلال کرده و تشکیل کشورهای جدیدی داده اند اما از طرف سازمان های بین المللی به رسمیت شناخته نشده اند. حتی کشور ایران نیز سفر اتباع ایرانی به این دو منطقه را ممنوع کرده و همواره بر سیاست بازگشت این مناطق به خاک گرجستان تاکید دارد. فقط کشورهای : روسیه ، ونزوئلا و نیکاراگوئه استقلال ” آبخازیا ” و “اوستیای جنوبی” را پذیرفته اند.

وضعیت آب و هوای کشور گرجستان

از نظر اقلیمی هر چهار فصل سال را دارد. در حاشیه ی دریای سیاه هوای تابستانی با درختان سربه فلک کشیده نخل دیده می شود. در شمال این کشور رشته کوه های بلند قفقاز در کازبگی با هوایی بسیار سرد خودنمایی می کنند.اگر کشور گرجستان را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم بندی کنیم ، قسمت شرقی آن بارندگی کمتری نسبت به قسمت غربی دارد. علت آن نیز رشته کوه های بلند قفقاز است که رطوبت توده هواها را می گیرد. متوسط بارندگی در سال در سواحل دریای سیاه بالا است و در برخی شهرهای آن مانند باتومی تا ۲۸۰۰ میلیمتر است. شهر تفلیس پایتخت این کشور ، میانگین بارندگی ۶۰۰ میلیمتر در سال را دارد و در قسمت شرقی قرار گرفته است. پس مشاهده می فرمائید که قسمت شرقی بارندگی کمتری نسبت به قسمت غربی دارد. زمانی که صحبت از آب و هوای گرجستان می شود، ممکن است در ذهن شما زمستان هاس سرد و سخت نمایان شود. ولی اینگونه نیست و شهرهای بزرگ این کشور مانند تفلیس ، کوتائیسی ، گوری ، باتومی و …. دارای زمستان های معتدل و خنک و تابستان های گرم هستند. متوسط درجه حرارت در تفلیس در طول سال حدود ۱۳ درجه سانتی گراد است. زمستان های تفلیس از باتومی سردتر است.

مردم گرجستان

قدرت اصلی در گرجستان در دست گرجی هاست و پس از آن ها آذربایجانی های گرجستان هستند که در اقلیت می باشند و دارای قدرت فراوانی در این کشورند. بر اساس آخرین گزارشی که سازمان آمار گرجستان در سال ۲۰۰۲ میلادی منتشر کرد :

گرجی ها ۸۳٫۸ درصد

آذربایجانی ها ۶٫۵ درصد

ارمنی ها ۵٫۷ درصد

روس ها ۱٫۵ درصد

و بقیه نیز سایر اقوام بودند.

البته از سال ۲۰۰۲ تا کنون این آمار تغییراتی داشته است چون مهاجرت ایرانی ها به گرجستان از آن سال تاکنون رشد زیادی داشته است. قطعا در آمار جدید درصدی از اقلیت قومی و جمعیتی مردم گرجستان متعلق به ایرانی ها است. هرچند که از آن سال تا کنون نیز مهاجرت ترک های آذربایجان به این کشور نیز رشد فراوانی کرده است. و همچنین با ناآرامی های اخیر در ترکیه نیز ، مردم ترکیه مهاجرت زیادی به گرجستان جهت ادامه ی زندگی و تجارت داشته اند. شاردن گردشگر سرشناس فرانسوی در سفرنامه خودش درباره مردم گرجستان چنین می نویسد که :نژاد مردم گرجستان پاک ترین و اصیل‌ ترین نژاد های مشرق زمین و خالص‌ ترین نژاد هاست. شعار ملی مردم گرجستان عبارتست از : نیرو در همبستگی است ( ძალა ერთობაშია ).

جمعیت گرجستان

نرخ رشد جمعیت در گرجستان بسیار اندک و در برخی موارد نزدیک به صفر و یا حتی منفی است. ولی با وجود مهاجرت های فراوان در چند سال گذشته به گرجستان ممکن است این نرخ تغییر کرده باشد اما تخمین جدیدی که در سال ۲۰۱۷ انجام شده است دوباره منفی بودن نرخ رشد جمعیت را تایید کرده است. جمعیت گرجستان ۷ میلیون نفر برآورد شده است که تفلیس پایتخت این کشور در حدود ۲ میلیون نفر جمعیت دارد. پس از تفلیس با دو میلیون نفر جمعیت، شهر کوتائیسی دومین شهر بزرگ گرجستان با حدود نیم میلیون نفر جمعیت می باشد. شهر باتومی در سواحل دریای سیاه و مرکز توریستی این کشور حدود دویست هزار نفر جمعیت دارد.

مطالب مرتبط