با کشور گرجستان بیشتر آشنا شوید

کشور گرجستان یکی از زیبا ترین و دیدنی ترین مناطق جهان محسوب می شود. که دارای تنوع آب و هوایی بسیار و زمین بسیار حاصل خیز است. این کشور همچنین جاذبه های گردشگری فراوانی دارد که هر ساله گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به خود جذب می نماید. برای آشنایی با برخی از جاذبه ها و زیبایی های این شهر زیبا می توانید به مطلب« دیدنی های کشور گرجستان » مراجعه نمایید.

داستان ها و اسطوره های فراوانی درباره این سرزمین زیبا از زبان مردم گرجستان نقل می شود که یکی از آن ها افسانه زیر است.

 

“مردم گرجستان عقیده دارند که در زمانی که خداوند زمین را بین مردمان جهان تقسیم می کرد تمام مردم گرجستان در یک میهمانی بوده اند و آنها از زمین محروم می شوند. آنها وقتی متوجه این مطلب می شوند نزد خداوند رفته و از او تکه ای زمین طلب می کنند اما خداوند خواسته آنها را نمی پذیرد پس گرجی ها خداوند را به میهمانی خود دعوت می کنند و او دعوت آنها را قبول کرده و به میهمانی می آید. در میهمانی آنقدر مردم گرجستان را دلسوز و مهربان و مهمان نواز می یابد که برای تشکر تکه زمینی را که برای خود نگه داشته بود به مردم گرجستان می بخشد و به همین سبب است که سرزمین گرجستان بهترین آب و هوا و مرغوب ترین خاک دنیا را دارد.”

کشور گرجستان سراسر آرامش، حاصل خیزی، امنیت و اصالت است و به همین سبب گرجی ها این زمین را هدیه ای از سوی خداوند به مردم مهربان و دست و دلباز آن کشور می دانند.

اوضاع اقلیمی:

 

تنوع آب و هوایی این کشور واقعا بی نظیر است. وجود کوه های میان مرزی این کشور با روسیه  سبب جلوگیری از نفوذ سرمای شدید به این کشور شده است و اقلیمی بی نظیر به وجود آورده است.

دو سوم کشور گرجستان کوهستانی است و در سمت دیگر آن دریای سیاه با سواحل زیبا و خروشان خود نمایی می کند.

شما به سادگی می توانید در یک روز تفریحی به اسکی بروید و هروقت خسته شدید به ساحل بروید و روی شن های گرم ساحل خستگی و سرما را از تن بیرون کنید.

کشور گرجستان که در شرق دریای سیاه واقع شده زیبا ترین و جذاب ترین سواحل دنیا را در خود جای داده است. همچنین گلستانی معروف در آجارا وجود دارد که درآن گیاهان بی شماری از سرتاسر جهان در آن پرورش می یابند. گیاهانی از از شمالی ترین نقطه زمین تا جنوبی ترین نقطه آن در این باغ گرد هم جمع شده اند و این نشان دهنده شرایط آب و هوایی خاص این منطقه می باشد.

ساحل بی نظیر گرجستان

 

مناطق ساحلی گرجستان طرفداران بیشماری دارد و در زمان حکومت شوروی این منطقه یکی ار محل های تفریحی پرطرفدار حکمای شوروی بوده است و آثثار تاریخی بسیاری از مهمانسرا های سلطنتی آن دوره در این منطقه مشاهده می شود. در نزدیکی باتومی منطقه ای به نام اورکی وجود دارد که ساحل آن دارای خاصیت مغناطیسی بوده و به اعتقاد بسیاری شنا کردن در این منطقه و دراز کشیدن بر روی شن های ساحل آن باعث درمان بسیاری از بیماری ها خواهد بود.

به گفته محققان شن های این ساحل دارای مواد معدنی خاصی می باشد که خاصیت درمانی آن برای بیماری های عروقی، قلبی و عصبی ثابت شده است.

می توان گفت یک استراحت چند روزه در این شهر و ساحل زیبای آن می تواند شما را از بسیاری از بیماری ها ایمن نماید و یا برخی از بیماری هایتان را درمان نماید.

کوهستان های گرجستان پر است از رودخانه ها و چشمه هایی که جلوه زیبا و سرسبزی به این منطقه داده است.

تاریخ و معماری:

 

تاریخ و فرهنگ کشور گرجستان به دوران پیش از دوره پارینه سنگی باز می گردد و شما می توانید به راحتی آثار و سنگ نوشته های مربوط به انسان های اولیه را ببینید. کشور گرجستان که در منطقه قفقاز واقع شده است تاریخ پر فراز و نشیبی داشته و در طول تاریخ بارها زیر سلطه حکام بسیاری چون شاهنشاهی مادها، هخامنشیان، ساسانیان، صفویه، امپراتوری روم، روم شرقی، عثمانی و شوروی بوده است.

حتما در کتاب تاریخ خوانده اید که گرجستان در دوران قاجار بخشی از خاک ایران به حساب می آمد که به وسیله یک قطعنامه ننگین به شوروی واگذار شد.

از نظر تاریخ محلی ، گرجستان قلمرو پادشاهی های باستانی کلخیس و نیز کارتلی- ایربیا محسوب می شود. بطور سنتی زمان تشکیل دولت گرجستان اواخر قرن چهارم پیش از میلاد و به پارناواز شاه نسبت داده می شود . ویژگی مذکور موجب گردیده است که گرجستان دارای آثار تاریخی گوناگونی باشد . به طوری که بازدید از این کشور و بناهای تاریخی آن به منزله بازدید از موزه ای تاریخی از فرهنگ باستانی شرق و غرب می باشد . اگر بخواهیم برای شما از این بناها نام ببریم قطعا نیازمند نگارش کتابی قطور خواهیم بود.

جشن های گرجستان :

 

مردم زنده دل و شاد گرجستان به بهانه های مختلف چه ملی و چه مذهبی جشن های با شکوهی بر پا می کنند .از مهم ترین جشن های ملی این کشور می توان به جشن سال نو میلادی ( کریسمس ) از ۱۵ دسامبر تا ۱۵ ژانویه ، جشن علیلو ۱۵ روز پس از سال نو که ریشه ملی و مردمی دارد ، کارناوال سنتی ، رقص با لباس های محلی به صورت جمعی که مناظر زیبایی می آفریند ، جشن پاک که پیش از سال نو ،جشن برکت خواهی و سبزه سبز کنی و جشن تخم مرغ رنگ کنی که همزمان با عید نوروز ماست ودر فصل گل ، جشن بزرگ گل که با شکوه ترین و زیبا ترین جشن ملی و مردمی می باشدکه همزمان با جشن گل رز و انقلاب مخملی آنها اشاره نمود.

مطالب مرتبط